top of page

‘Kimse DSG’ye saldıramayacak’

ABD’de Başkan Donald Trump dışında herkesin karşı çıktığı Suriye’den çekilme hamlesi sonrası ülkede başlayan tartışmalar dinmiyor. Önceki gün Washington’da toplanan IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyonun dışişleri bakanları bundan böyle Suriye’de siyasi çözümden başka hiçbir seçeneğin konuşulamayacağı konusunda anlaştı. Ülkeler tarafından imzalanan anlaşmayı hayata geçirmek üzere Birleşmiş Milletler nezdinde girişimlerin sıklaştırılacağı da deklare edildi. Siyasi çözüm için Suriye’deki tüm kesimlerin içine dahil olacağı bir mekanizma kurulması konusu da anlaşmaya varılan önemli bir nokta oldu. Ancak ABD yönetimi içinde Suriye’den çekildikten sonra başta İran olmak üzere Rusya ve Türkiye’nin sahada etkin olmasının getireceği kaygıların yanı sıra Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye müdahale ihtimali büyük tepki çekiyor. Bu konuda ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, geri çekilme sonrası Suriye’deki beklentileri hakkında bir açıklama yaptı. Basın toplantısında konuşan Palladino, “Askerlerimizi Suriye’den güvenli bir şekilde çekerken kimse Demokratik Suriye Güçleri’ne askeri olarak saldıramayacak. Buna da DSG içindeki Kürt oluşum da dahildir. Şimdilik daha ileri gitmeyeyim bence” dedi.

WSJ’den yeni iddia

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise yeni bir iddia ortaya attı. Görevdeki ve eski Amerikalı yetkililere dayandırılan haberde, Trump yönetiminin Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) korunması için herhangi bir plan yapılmasını beklemeden Nisan ayı sonuna kadar Suriye’den çekilmeyi tamamlaması beklendiği iddia edildi. Planlarda herhangi bir değişiklik olmazsa ABD güçlerinin önemli bir kısmının Mart ayında çekilmiş olacağı, geri kalanının ise Nisan sonuna kadar Suriye’den ayrılacağı öne sürüldü. ABD’nin DSG’nin korunması konusunda Türkiye ile görüşmeler yaptığı, ancak bu konuda yol alınmadığı belirtilen haberde yetkililer, ABD güçlerinin, DSG için herhangi bir koruma planı olmaksızın ülkeden çekileceğine dikkat çekti. ABD Savunma Bakanlığı ise Wall Street Journal’da yer alan iddialara yönelik açıklama yapmaktan kaçındı.

Senato karşı çıkıyor

ABD Senatosu, Trump’ın Suriye ve Afganistan’daki askerleri hızlıca çekmesine karşı çıkan maddeyi de içeren bir yasa tasarısını geçtiğimiz günlerde onaylamıştı. ABD’nin yeni Ortadoğu politikasını belirleyecek yasa tasarısı 23’e karşı 77 oy ile kabul edilmiş, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler destek vermişti. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ise yaptığı açıklamada, Trump’ın geri çekilme kararı alırken kendilerine danışmadığını belirtmişti. Çekincelerini dile getiren Votel, ABD askerlerinin çekilmesi halinde IŞİD’in Suriye’de birkaç ay içinde toparlanabileceğini vurgulamıştı.

WASHİNGTON

(İki gün önce)

bottom of page