top of page

Kobanili Nujin, Alison Des Forges Ödülü’ne lâyık görüldü

Kobanili Nujin Mustafa, mülteci ve engellilere yönelik çalışmalarından dolayı İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Alison Des Forges Ödülü’ne lâyık görüldü.

19 yaşındaki Nujin Mustafa, 2019 Alison Des Forges Ödülü'nün (Olağanüstü Aktivizm Ödülü) sahibi oldu.

New York merkezli HRW, Nujin Mustafa'yı “Üzücü hikayesini paylaşırken, insan hakları için güçlü bir ses oldu. Nujin Mustafa, ülkesi için adaletin önde gelen bir sesi” nitelemesini yaptı.

2014 yılında Rojava’nın Kobani kentinden 6 bin km katederek Almanya'ya sığınan Nujin, doğuştan felçli olduğu için bedeninin bir kısmını kullanamıyor.

Üstün zekası ile dikkat çeken Nujin, Kürtçe, Süryanice, Arapça, İngilizce ve Almanca dillerini biliyor.

HRW Yönetim Direktörü Kenneth Roth, “Bu olağanüstü bireyler, insan hakları ihlallerini engelleme ve adaletsizliğe karşı çabalarında her gün büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Çalışmaları bize ilham verirken, Alison Des Forges adına verilen bu ödülü, mücadeleleri için az da olsa destek olacak” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 12 Şubat 2009'da New York Eyaleti'nde bir uçak kazasında ölen 1994 Ruanda soykırımı konusunda önde gelen bir uzman ve HRW'de kıdemli bir danışman olan Dr. Alison Des Forges için her yıl bu ödülü dağıtıyor.

Nujin Mustafa, geçen yıl Erbil’de düzenlenen Uluslararası TEDx Niştiman Konferansı’na katılmak üzere Kürdistan Bölgesi’nde gelmişti.

İngiliz gazeteci ve yazar Christina Lamb, “Nujin’in inanılmaz yolculuğu” adıyla Nujin’in hayatını kitaplaştırdı. Kitap 13 ülkede 9 dile çevrildi.

New York (Rûdaw)

bottom of page