top of page

3 asra sığan ömür; Zaro Ağa

Bitlisli Zaro Ağa, tarihte bilinen en uzun yaşayan insanlardan biridir. Zaro Ağa, 160 yıllık ömrünü 3 asra sığdırabilmiştir. O uzun hayatı nedeniyle tüm eş ve çocuklarının ölümüne şahit olmuştur.

Bitlisli Şemsi Ağa’nın oğlu Zaro Ağa, 1774-1777 yılları arasında Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Meydan Köyü’nde Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 18 yaşında İstanbul’a giden Zaro Ağa, Tophane’ye yerleşmiş ve yaşamını burada sürdürmüştür.

Doğu Tarihi Uzmanı Bekir Şiwani, “Zaro Ağa iki büyük Osmanlı savaşına katılmıştır. 1798’de Akka kalesinde, Napolyon’un ordularına karşı savaşan Zaro Ağa, 1828’teki Rus-Osmanlı savaşına da katılıp yaralanmıştır.” diyor.

Zaro Ağa 11 kez evlenmiş, 96 yaşına kadar da çocuk sahibi olabilmiştir. Zaro Ağa hayattayken biri dışında 35 çocuğunun ölümüne şahit olmuştur.

Şiwani, “Bu uzun hayatına rağmen Zaro Ağa’nın namı 130 yaşına kadar da duyulmamıştır. Ne zamanki İstanbul’daki gazete ve dergiler Zaro Ağa ile röportaj yapıp manşete taşıdı o zaman ismi duyuldu. Bunun üzerine bazı turizm şirketleri onun adına turlar düzenledi. Dünya basının odak noktası olan Zaro Ağa, 150 yaşında dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak 1925'te İtalya'yı, 1930'da alkol karşıtı bir derneğin daveti üzerine Yunanistan'dan hareket ederek Amerika'yı, 1931'de İngiltere'yi ziyaret etmiştir” diyor.

Zaro Ağa ABD’de ilgi odağı oluyor. Ülkenin büyük gazeteleri onunla röportaj yapıyor, ünlü aktörler onunla resim çektiriyor. Türkiye’nin Washinton Büyükelçisi de kendisini ağırlıyor.

Gazeteler uzun yaşamının sırrını soruyor, o ise sadece yoğurt ve salatalık yediğini anlatıyor.

29 Haziran 1934’te İstanbul Şişli Etfal Hastanesi'nde öldüğünde Zaro Ağa için yapılan otopside oldukça uzun yaşamasına rağmen tüberküloz, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklığı ve üç böbreklilik gibi sağlık sorunlarına sahip olduğu belirlenidi. Şişli Etfal Hastanesi başhekimi Rıfat Hamdi'nin açıklamasına göre Zaro Ağa, ölümünden önce 162 yaşında olduğunu söylemişti.

Zaro Ağa’nın mezarı Eyüpsultan Mezarlığındadır.

RÛDAW

bottom of page