Kerkük’te yeni bir sürece doğru

Peşmerge’nin Irak Ordusu ile koordinasyon halinde Kürdistan idaresi altında olmayan tüm Kürdistani bölgelere tekrar dönmesi gündemde.

K24’e konuşan Peşmerge Bakanı Kerim Şengali, “Peşmerge sadece Kerkük’e değil; tüm Kürdistani bölgelere dönecek. Bağdat ile görüşmeler devam ediyor” dedi.

Şengali, Peşmerge'nin Kerkük'ten Şengal ve Xaneqin'e kadar tüm bölgede var olacağını ifade etti.

Erbil ile Bağdat arasında Kerkük ve Kürdistan idaresi altında olmayan diğer Kürdistani bölgelerle ilgili görüşmeler olumlu yönde seyrediyor.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük – Germiyan Başkanlık Konseyi Başkanı Kemal Kerküki ise, KDP’nin Kerkük’e dönüşüyle ilgili K24’e yaptığı açıklamada, “Güvenlik kurumları yerli halkın idaresine geçtiğinde, Kürdistan Bayrağı önünde bir engel kalmadığında KDP üyeleri Kerkük’e geri dönecek” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Irak Parlamentosu Grubu Başkanı Herim Kemal Ağa da, KDP ile KYB’nin Kerkük’le ilgili ortak bir proje hazırladığını kaydetti.

K24’ün edindiği bilgiye göre, Halid Şivani ve Rizgar Ali, KYB’nin Kerkük Valiliği için aday göstereceği isimler olarak ön plana çıkıyor.

KDP ile KYB arasında Kerkük başta olmak üzere diğer Kürdistani bölgelerle ilgili görüşmeler sürerken, içerisinde bulunduğumuz ayın 18’inde Kerkük İl Meclisi’nin toplanması bekleniyor.

K24