top of page

“1 Şubat peşmerge ile KDP ve KYB yöneticilerinin kanlarının birbirine karıştığı tarihtir.

Başbakan Neçirvan Barzani, “1 Şubat peşmerge ile KDP ve KYB yöneticilerinin kanlarının birbirine karıştığı tarihtir. Düşmanlarımızın aramızda ayırım yapmadığı görüldü. Vatanımızın çıkarı için birlik olmamız gerekiyor” dedi.

Neçirvan Barzani, 15 yıl önce Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseveler Birliği (KYB) merkez binalarını hedef alan bombalı saldırılarının yıldönümünde düzenlenen anma törenine katıldı.

Başkent Erbil’deki Sami Abdurrahman Parkı’ndaki anmada konuşan Başbakan Barzani,“1 Şubat sıradan bir gün değildir bugün peşmerge, KDP ve KYB yöneticilerinin kanlarının birbirine karıştığı gündür. Zor günlerde Kürdistan halkının kazanımlarını korumak için aynı cephedeydik” ifadesini kullandı.

Barzani, “1 Şubat bize şu gerçeği gösterdi: Düşmanlar bizi ayırmıyor. Aynı anda hepimize karşı düşmanlık yapıyorlar. Vatanımızın çıkarı için birlik olmamız gerekiyor. Bu yüzden hepimizin birlik olması ve bu birliği koruması gerektiğini unutmamalıyız” diye konuştu.

Yeni kurulacak Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne değinen Başbakan Barzani, şöyle dedi:

“Şimdi ve her zaman KDP ile KYB beraber çalışmalıdır. Tüm sorunlar için çözüm üretmeleri gerekiyor. Şimdi, KDP, KYB ve diğer partilerin, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasal süreçlerde beraber çalışmalarının yanı sıra Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta (Irak Parlamentosunda) anlayış içinde hareket etmeleri gerekiyor. Bu temelde şimdiki hükümet ve gelecekteki Kürdistan Bölgesi Yönetimi, birlikte, sorunsuz bir şekilde Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm sorunları çözülmesi için enerji harcaması gerekiyor.” Rudav/NET

bottom of page