Suriye muhalefetinden Roj Peşmergeleri açıklaması

Suriye Muhalefeti üyesi Abdulcebbar Igedi, Roj Peşmergelerinin Suriye’nin bir parçası olduğunu ve Suriye devriminin içerisinde yer aldıklarını belirterek, Roj Peşmergelerinin Beşşar Esad ordusunun içerisinde yer almayı kabul etmediğini söyledi.

K24’e konuşan Ebdilcebar Igedi, Roj Peşmergeleriyle ilişkilerinin iyi olduğunu ifade ederek, “Suriye rejiminin çöküşünden sonra yeni siyasi süreçte hep birlikte ulusal ve dini değerlerimizi savunacağız” dedi.

Kürdistan’da temaslarda bulunan Suriye Muhalefeti heyetinin Başkan Mesud Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili olarak Igedi şunları söyledi: “Başkan Barzani ile Fırat’ın doğusunda devam eden sorunlar, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı, Roj Peşmergelerinin dönüşü, PYD’nin yanı sıra El Nusra’nın İdlib’den çekilmesi gibi konular üzerine konuştuk.

Görüşmemizde tüm Suriye halklarını kapsayacak şekilde Suriye’de barışçıl bir sürecin başlaması gerektiği konuşuldu” dedi.

Fırat'ın doğru ile ilgili birçok önerinin söz konusu olduğu söyleyen Lgede, bu önerilerin uluslararası ve bölgesel dengelere bağlı olduğunu vurguladı.

Başkan Barzani’nin bölgede önemli bir role sahip olduğu belirten Igedi, Suriye’deki Kürt ve Arapların kendisini desteklediğini ve başkan Barzani’nin Suriye’deki krizin çözümünde kendisinin rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Afrin’de yaşanan durumu Başkan Barzani ile konuştuklarını söyleyen Igedi, “Afrinlilerin dönmesi için çalışmalar yapıyoruz. Afrinlilerin göç etmelerini kabul etmiyoruz. Kürtlere yapılan zulmu de kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin de (ENKS) aralarında yer aldığı Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Nasır Hariri başkanlığındaki heyet, dün Kürdistan’da bir görüşme gerçekleştirdi bugünde Kürdistan Parlamentosu'nu ziyaret ederek, KDP’li yetkililerle bir araya geldi.

K24