'Suriye muhalefeti Başkan Barzani’nin rolünün farkında...'

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi ve Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi üyesi İbrahim Biro, “Suriye muhalefeti, genelde Suriye özelde Fırat’ın doğusundaki krizin aşılmasında Başkan Mesud Barzani’nin rolünün farkında” dedi.

K24’e yayınlanan Rojev (Gündem) programına katılan İbrahim Biro, “Fırat’ın doğusunun hem Türkiye’ye hem de Kürdistan Bölgesi’ne sınırı var. Suriye muhalefeti, genelde Suriye özelde Fırat’ın doğusundaki krizin aşılmasında Kürdistan Bölgesi ve Başkan Mesud Barzani’nin rolünün farkında” ifadelerini kullandı.

“Başkan Barzani, Fırat’ın doğusunda bir savaş meydana gelmesini istemiyor” diyen Biro, “Suriye muhalefeti ve ENKS’nin Fırat’ın doğusuna ilişkin çözüm önerisi Başkan Barzani’nin görüşlerine yakın. Bölgede savaşsız bir çözümden yana, yoksa Afrin’deki gibi büyük bir göç dalgası başlar” şeklinde konuştu.

Çözümün Irak, Kürdistan Bölgesi ve Türkiye’nin menfaatine olması gerektiğini belirten Biro, “Fırat’ın doğusu, yerli halkın idaresi ve korumasında olmalı” dedi.

“ABD, PYD’DE BİR DEĞİŞİM YAPMAK İSTEDİ”

ABD’nin 2014 ylından itibaren Demokratik Birlik Partisi’nde (PYD) değişim yapmak istediğini belirten İbrahim Biro, “Ancak PYD’nin siyaseti değişmedi. ABD, çekilme sürecinden sonra başka bir şekilde PYD’de değişimler yapmak isteyecektir ya da onu bölgeden uzaklaştıracaktır” değerlendimesinde bulundu.

“SURİYE HALKI ROJ PEŞMERGELERİ’NİN DÖNÜŞÜNÜ İSTİYOR”

Suriye muhalefetinin Roj Peşmergeleri’nin Suriye halkından oluştuğunu bildiğini belirten Biro, “Suriye halkı, Roj Peşmergeleri’ne gelecekteki Suriye savunma gücünün temeli olarak bakıyor. ABD’nin çekilmesinden sonra bir boşluk olacak” dedi.

ABD’nin çekilme sürecinden sonra Roj Peşnergeleri’nin dönüşü için ulusal ve uluslararası bir uzlaşıya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Biro, “Roj Peşmergeleri, oluşan boşluğu doldurabilir ve bölgeyi savunabilir. Hatta Suriye kriznin aşılması durumunda bölge halkının bölgeyi savunması gerekiyor” dedi.

PYD ve kendisine bağlı Özerk Yönetim’in Roj Peşmergeleri’nin dönüşüyle tavrını da değerlendiren İbrahim Biro, Batı Kürdistan (Rojava) ve Fırat’ın doğusundaki durumun değişeceğini söyledi.

“PYD, her ülkenin ajandasına göre çalışabilir” diyen Biro, “Yaşananların sorumlusu PYD’dir ancak Kürler PYD’nin ‘Kürt’süz çözüm’ projesinin bir parçası olmayacak” ifadelerini kullandı.

PYD-REJİM GÖRÜŞMELERİ

İbrahim Biro, PYD’nin herşeyi rejime telim etmek istediğini istediğini ancak ABD’nin buna karşı çıktığını söyledi.

Rusya’nın PYD’ye bağlı Özerk Yönetim’in herşeyi rejime teslim etmek istediğini desteklediğini belirten Biro, “Ancak ABD, İran ve Suriye rejiminin Fırat’ın doğusuna geçmesini istemiyor” dedi.

ENKS’nin Fırat’ın doğusuna ilişkin görüşlerini de paylaşan Biro, “ENKS olarak, Fırat’ın doğusunda bölgedeki tüm bileşenlerin rol üstleneceği ve komşuların güvenliği için tehlike oluşturmayacak bir yönetim modeli öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak ENKS ve Türkiye ilişkilerine değinen Biro, “Suriye Kürdistanı ve Türkiye arasında uzun bir sınır var. ENKS baştan beri, Kürtlerin Türkiye ile savaştan bir çıkarı olmayacağını söylüyor. Türkiye ile dost olmak, düşman olmaktan iyidir düşüncesini paylaşıyoruz” yorumunu yaptı.