top of page

ASİMİLASYON...

Hasan Yeşiltaş..

Kelime olarak anlamının dışında insani olarak kültürel soykırımdır. Insanlık tarihi boyunca güç dengesinin içinde tipik bir demirci mantığıyla kavimler başka kavimlerin içinde eritilmişlerdir. Bir nevi alaşım(karışım)a tabi tutulan insanlar kendi öz benliklerini kaybetmişlerdir. Meta olarak insanlara bakan yaklaşımlar,sürgünler yada yeni yerleşimler ile toplumların kimyasını bozup birlik olma sebeplerini ortadan kaldırmışlardır. Beka sorunu olarak bakılan insan kültürleri erozyona tabi tutularak yok edilmisleridir. Kapitlaist,emperyalist,sosyalist düşünce yapılarının belkide tek ortak noktası insanları asimile etmektir. Kuzey baltık ülkeleri dışında şuanda Dünyanın tüm kesimlerinde asimilasyon devam etmektedir. Saddam fiili ve kulturel soykırım ile birlikte Arap kültürünün egemen olduğu birbir Kürt modeli oluşturmuştur. Sozde sosyalsit Baasci Esad kardeşliği ile birlikte onlarca soykırım gerceklestirmistir.

Ne yazık ki islami perde ile yapilan bir zulüm,molla rejimi ayrı bir soykırım taktiği gelistirmis,bircok kirli fasizan uygulamalara Dini alet etmistir. Bunlari dile getirdigimizde birileri çıkıp islamiyete bağlayacak beyhude bir caba ile..

Ya Stalin.... Kurdistana Jor bölgesinden Orta Asya içlerine kadar yaptıkları sürgünler,parca parca dağıttıkları Kürtler onlar icin neler denilir. Kazakistan,Turkmenistan,Tacikistan bölgelerine sürülen biçareler. Siverek(modan)köylülerinin Ankara daki kimliksizligini konuşmaya bile gerek yok sanırım..

Asimilasyon faşizmin doğurduğu bir canavar,fasizmin sağ sol veyahut Dini olmaz olamaz.. Biraz daha eksilirken insanlık karnesinde faşizm dışında,ırkçılığı yok ederek sarılın kimliginize,dilinize sarılın. Dil yaşamın ta kendisidir. Evrensel bakış acısıyla insanlığın renk cümbüşünde size ait bir renk olsun,beyaz ile siyahın birlikte yaşayacağı bir dünya kurun çocuklarınıza,Dunya senden farkli olanla güzel sen olmasan ne farkın olur herkesten..

bottom of page