top of page

AB: Kürdistan Ortadoğu'da iyi bir örnek!

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Jean Christophe Belliard, Kürdistan’ın demokrasi konusunda Ortadoğu’da iyi bir örnek olduğunu belirterek, “Kürdistan Bölgesi’ne her konuda yadım etmeye hazırız” dedi.

Başkan Mesud Barzani, bugün başkent Erbil’de, Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Jean Christophe Belliard başkanlığındaki AB heyetiyle görüştü.

AB Bağdat Büyükelçisi Ramon Blecua ve AB Erbil Temsilcisi Claris Pastori’nin de hazır bulunduğu görüşmede Kürdistan-AB ilişkileri, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü ve Batı Kürdistan (Rojava)/Suriye’deki gelişmeler ele alındı.

Başkan Barzani’nin Irak’ın siyasi sürecindeki rolünden övgüyle bahseden Jean Christophe Belliard, AB’nin Erbil-Bağdat ilişkilerindeki olumlu gidişattan memnun olduğunu söyledi.

Kürdistan’daki siyasi süreç ve demokratik atılımların iyi bir yolda ilerlediğini belirten Belliard, Kürdistan’ın demokrasi konusunda Ortadoğu’da iyi bir örnek olmasını umduğunu dile getirdi.

Jean Christophe Belliard, AB’nin işbirliği ve dayanışma konularının yanı sıra reformlar ve mali anlamda da Kürdistan’a yardım etmeye hazır olduğunu belirtti

Bölgedeki terör tehdidiyle mücadelenin de değerlendirildiği görüşmede Başkan Barzani, Kürdistan halkının terörle mücadelede büyük bedeller ödediğini ve Peşmerge Güçleri’nin DAİŞ efsanesini yenilgiye uğrattığını söyledi.

Başkan Barzani, terör örgütü DAİŞ’in askeri anlamda yenilgiye uğratılmış olsa da Irak ve Suriye’de tehlike unsuru olmaya devam ettiğini vurguladı.

Rojava ve Suriye’deki gelişmelere de değinen Başkan Barzani, Suriye’deki Kürt halkının geleceğiyle ilgili endişelerini dile getirerek, sorunların çözümüyle ilgili önerilerini paylaştı.

K24

bottom of page