top of page

Mesrur Barzani’den başsağlığı mesajı

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Ezidi Kürtlerin ruhani lideri Mir Tahsin Beg’in vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayımladı.

Mesajında Mir Tahsin Beg’i “vatansever bir Kürdistan şahsiyeti olarak” tanımlayan Mesrur Barzani, “Başta Mir Tahsin Beg’in ailesi ve dostları olmak üzere Kürdistan ve dünyadaki tüm Ezidi kardeşlerime başsağılığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Mesrur Barzani, Mir Tahsin Beg’in vefat haberini derin bir üzüntüyle karşıladığını vurgulayarak, Mir Tahsin Beg’e rahmet, tüm taraflara sabır diledi.

Almanya’nın Hannover kentinde tedavi gören 86 yaşındaki Mir Tahsin Beg, bu sabah saat 06.10’da hayata gözlerini yumdu.

Mir Tahsin Beg, Kürdistan’da toprağa verilecek.

MİR TAHSİN BEG KİMDİR?

Ezidi Yüksek Manevi Konseyi’nin başkanlığını yapan Mir Tehsin Beg, Ezidi Kürtlerin yaşadıkları sorunları her defasında kamuoyuna duyurmakla biliniyor.

1933’te dünyaya gelen Mir Tahsin Beg, babasının 1944 yılında vefatından sonra Ezidilerin Mir’i oldu.

Mir Tahsin Beg, Eylül Devrimi’ne destek verdiği gerekçesiyle 1959 yılında Irak’ın güneyindeki Amara ve Divane bölgelerine sürgün edildi. Bağdat’ta ‘mecburi iskan’a tabi tutuldu. Ardından Eylül Devrimi’nin lideri Mele Mustafa Barzani (Ölümsüz Barzani) tarafından Irak hükümetinin Mir Tahsin Beg’e yönelik kararları geçersiz kılındı.

2004’teki suikast girişiminden sağ kurtulan Mir Tahsin Bey, Ezidi inancına sahip toplum içinde ve uluslararası çapta en güçlü Ezidi lider.

Ezidilerde Mirlik, İslam Halifesi veya Vatikan’daki Papa gibi bir statüye sahip.

K24

bottom of page