top of page

Yunan parlamentosu onay verdi: Makedonya'nın adı değişiyor

Yunanistan parlamentosu, Makedonya ile yapılan ve ülkedeki milliyetçi kesimin tepkisini çeken isim anlaşmasını onayladı. Bu anlaşmayla Atina ile Üsküp arasında ‘Makedonya’ isminin kullanılmasından kaynaklanan 28 yıllık anlaşmazlık son bulacak. Makedonya artık ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ ismiyle anılacak. Yunanistan da komşusunun AB ile NATO üyeliğini veto etmeyi bırakacak.

Makedonya ile ilgili kriz, Üsküp’ün eski Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan edip ‘Makedonya’ adını aldığı 1991 yılına dayanıyordu. Yunanistan o tarihten bu yana, ülkenin sınırındaki coğrafi bölgesini ‘Makedonya’ adıyla andığı ve ulusal kahraman Büyük İskender’in doğum yeri olarak dünyaya tanıttığı için, komşusunun bu ismi kullanmasına karşı çıkıyordu.

Bu krizi aşmak için Aleksis Çipras’ın başbakanlığındaki Syriza hükümeti ile Makedonya hükümeti arasında geçen yıl yapılan anlaşma ise Atina’da ilk etapta siyasi krize yol açtı. Anlaşma Makedonya parlamentosunda ay başında onaylandı ama Syriza hükümetinin küçük ortağı olan Bağımsız Helenler Partisi milliyetçi bir tepkiyle hükümetten çekilince Çipras’ın hükümeti önce güvenoylamasından geçmek zorunda kaldı. anlaşmaya ilişkin Yunan parlamentosunda dün başlayan hararetli oturum, bugün onay çıkmasıyla tamamlandı.

Şimdi Makedonya’nın AB ve NATO üyeliklerinin önünün açılması bekleniyor. (Dış Haberler)

bottom of page