top of page

PAK: Mahabad’da Kürdistan Cumhuriyeti'nin ilan edilişinin 73. yıldönümü,Tüm Kürdistanlıların onu

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Mahabad’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti'nin ilan edilişinin 73. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

PAK Genel Merkezi tarafından yayınlanan açıklamada “1946’da ilan edilen Kürdistan Cumhuriyeti tüm Kürdistanlıların onur kaynağıdır” denildi.

PAK’ın açıklamasında, “Kürdistan Cumhuriyeti 73 yıl önce, 22.01.1946 günü Doğu Kürdistan’ın Mahabad şehrinin Çarçıra Meydanı’nda Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Qazî Muhammed tarafından ilan edildi. O gün Çarçıra Meydanı’nda Kürdistan’ın dört parçasından da temsilciler hazır bulunuyorlardı. İran Devleti’nin 17.12.1946 günü Mahabad şehrini tekrar işgal etmesiyle Kürdistan Cumhuriyeti yıkıldı. Qazî Muhammed ve Kürdistan Cumhuriyeti’nin 15 yöneticisi 31 Mart 1946 günü Çarçıra Meydanı’nda İran Devleti tarafından idam edildiler. Kürdistan Cumhuriyeti Kürdistan tarihinde onur duyulacak büyük bir tecrübedir” ifadeleri kullanıldı.

“Tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz” denilen açıklamada şöyle sürdürüldü:

“Kürdistan Cumhuriyeti’nin ilan edilişinin 73. yıldönümünde, Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Qazî Muhammed’i, Kürdistan Cumhuriyeti’nin Askeri Komutanı Molla Mustafa Barzani’yi, Kürdistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve yarattığı değerlerde emeği olan tüm yöneticileri, emektarları, Kürdistan Cumhuriyeti’nin şehitlerini ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz."

bottom of page