top of page

KDP'den Kerkük'le ilgili önemli adım

KDP tarafından, Kerkük’teki durumun normalleşmesi için çalışmalar yürütmek üzere bir komisyon kuruldu.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük – Germiyan Başkanlık Konseyi Başkanı Kemal Kerküki, Kerkük’te durumun normalleştirilmesi için çalışacak komisyonla ilgili K24’e konuştu.

Komisyonun sorumlusunun kendisi olduğunu söyleyen Kerkuki, Kerkük’te hiçbir kesim arasında ayrım yapılmaksızın kentteki durumun normale dönmesi ve halkın sorunlarının giderilmesi için çalışılacağını söyledi.

Komisyonun Başkan Mesud Barzani’nin talimatları doğrultusunda kurulduğunu kaydeden Kerkuki, kentin durumuyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileriyle temasta olacaklarını belirtti.

Irak Ordusu ve Haşdi Şabi mensuplarının kent merkezinin dışına çıkması için çalışacaklarını vurgulayan Kerkuki, Irak Ordusu ve Peşmerge güçlerinin Kerkük çevresinde konuşlanması için de çaba göstereceklerinin altını çizdi.

Kerkük’ün kent güvenliğinin yerel güvenlik güçleri tarafından sağlanması gerektiğini söyleyen Kerkuki, Kerkük İl Meclisi üyelerinin kente dönmesi, Kerkük’ün meşru valisi Necmeddin Kerim’in tekrar görevinin başına dönmesi ve daha sonra yapılacak seçimle yaşanan hassas süreçten ötürü tarafsız bir ismin vali seçilmesi için çalışacaklarını dile getirdi.

bottom of page