top of page

Afrinli öğrencilerden BM’ye çağrı

Afrin’e yönelik operasyondan sonra kenti terk edip Cızir bölgesine yerleşen Afrinli öğrenciler, Kamışlo’da yaptıkları gösteride Birleşmiş Milletler’e (BM) Afrin’de durumun normalleşmesi için rol üstlenmesi çağrısında bulundu.

Afrin’e yönelik operasyondan sonra kenti terk edip Cızir bölgesine yerleşen Afrinli öğrenciler, Kamışlo’da BM temscilciliği önünde toplanarak gösteri düzenledi.

K24 Kamışlo muhabiri, öğrencilerin gösteride Afrin’de yapılan hak ihlallerine dikkat çekmek için hayatını kaybeden Afrinlilerin ve talan edilen zeytinliklerin fotoğraflarını taşıdıklarını belirtti.

Muhabirimiz, öğrencilerin BM’ye Afrin’de durumun normalleşmesi konusunda rol üstlenmesi çağrısında bulunarak, okullarına dönmek istediklerini belirttiğini aktardı.

Öğrencilerin ayrıca Afrin ve çevresindeki askeri güçlerin çekilmesi gerektiğini dile getirdiği belirtildi.

20 Ocak 2018’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye destekli grupların Afrin’e başlattığı operasyon 18 Mart’ta bölgenin kontrol edilmesiyle son bulmuştu.

Operasyon sırasında 250 binin üzerinde Afrinli diğer bölgelere göç etmek zorunda kalmıştı.

ÖSO grupları, Afrin’i ele geçirdikten sonra yağma olaylarına başlamış, Suriye'nin çeşitli bölgelerden getirilen Araplar, Afrin ve çevresine yerleştirilmişti.

K24 - KAMIŞLO

bottom of page