top of page

Kürt köyü DAİŞ'i püskürttü!

Terör örgütü DAİŞ mensuplarının dün gece, Gulala’ya bağlı Şerk köyüne düzenlediği saldırı, köy sakinleri tarafından püskürtüldü.

K24’e konuşan eski Diyala İl Meclisi Üyesi Amir Refet, “DAİŞ, defalardır Şerk köyüne saldırı girişiminde bulunuyor. Amaçları bu insanları katletmek ya da köylerini boşaltmak” dedi.

Peşmerge Güçleri’nin Şerk köyüne yardıma gitmesi gerektiğini belirten Refet, “Çünkü DAİŞ sürekli saldırılarda bulunuyor ve onlara karşı koyacak bir güç de yok. İnsanlar mecburen köylerini terk edecek” diye konuştu.

Saldırıyla ilgili K24’e bilgi veren Peşmerge 3’üncü Tugayı’ndan bir yetkili, şunları söyledi:

“DAİŞ önce köyün yakınlarında bulunan Irak Federal Polisi’ne ait kontrol noktasına saldırıyor. Burada 2 polisi öldürüyorlar. Daha sonra da köye yöneliyorlar ancak, Kürt köylüler DAİŞ’lilerle çatışıyor. Çatışma sonrası DAİŞ’liler çekilmek zorunda kalıyor.”

Gulala (Celevla), Irak Anayasası’nın 140’ıncı Maddesi kapsamında yer alıyor. Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden olan Gulala, 2014 yılında DAİŞ tarafından ele geçirilmiş, daha sonra Peşmerge tarafından kurtarılmıştı.

K'+

bottom of page