top of page

Fransa: Kürtleri korumanın gerekliliği ABD tarafından dikkate alınıyor

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Suriye'de Kürtleri koruma gerekliliği ile ilgili meselenin Amerikalılar tarafından dikkate alındığını söyledi.

Reuters’ta yer alan habere göre, Paris’te bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, DAİŞ’e karşı mücadele eden Uluslararası Koalsiyon güçlerinin en iyi ortağının Kürtler olduğunu söyledi.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Batı Kürdistan’ın geleceği tartışılırken, bölgede asker bulunduran bir diğer Batılı ülke olarak Fransa’nın Savunma Bakanı Florence Parly, ‘ABD’nin Suriye’den çekilirken Kürt müttefiklerini korumanın önemini giderek daha fazla idrak ettiğini’ söyledi.

Parly, “Onları koruma gerekliliği ile ilgili mesele Amerikalılar tarafından dikkate alınıyor. Kürtler DAİŞ karşıtı koalisyonun en iyi ortaklarıydı” ifadelerini kullandı.

Fransa, ABD’nin çekilme kararını kendileriyle istişare etmemesi nedeniyle tepki göstermiş, ardından da iç savaş siyasi bir çözümle sonuçlanmadan çekilmeyeceğini açıklamıştı.

bottom of page