top of page

118 bin Ezidi Kürt Kürdistan’ı terketti

Babetên pêwendîdar Tehsîn Qasim

Şengal Kaymakamlığı verilerine göre IŞİD saldırılarının başladığı Ağustos 2014^ten bu yana 118 bin Ezidi Kürt yurt dışına iltica etti.

IŞİD’den kurtarılan Şengal’de bir türlü huzur ve güvenliğin sağlanamaması, halkın büyük bir bölümünün halen kamplarda yaşaması Ezidi Kürtlerin göçetmesinin başlıca nedenleri olarak gösteriliyor.

Aile fertlerinden 5’i Avrupa’ya göç eden Şengalli Hüseyin Hasan, fırsat bulsa kendisinin de yurt dışına çıkacağını belirtiyor:

“Ailemden 5 kişi şuan Almanya’da. Holanda ve Kanada’da yakınlarımız var. Artık Şengal’de yaşamak istemiyoruz. Burada güvenlik yok, hayat şartları çok zor, kimse bize bir garanti de vermiyor. O yüzden buradan göçüp gitmek istiyoruz. Kimse topraklarını terketmek istemez ama 5 yıldır zulümden başka birşey görmüyoruz.”

Irak’ta faaliyet gösteren bazı sivil toplum örgütleri, Ezidi Kürtlerin resmi yollardan Avrupa ülkelerine geçişi için yardımda bulunuyor. Ancak kaçak yollardan yurt dışına çıkmaya çalışanların sayısı da bir o kadar fazla.

Ezidi Kürt aktivist Mahmud Albirgişi, “Ezidilere herhangi bir güvence verilmedi. Katliama uğradılar ama katillerine yardım edenler bugün Şengal’e geri dönüyor. Kimsenin bu insanlık suçu nedeniyle yargılanmadığını, cezalandırılmadığını görüyorlar. Bu yüzden ülkeyi terketmek istiyorlar” diyor.

Şengal Kaymakamlığı verilerine göre, kaçak yollarla yurt dışına çıkmaya çalışan yaklaşık 300 Ezidi Kürt Ege Denizinde boğularak öldü.

Ninova İl Meclisi Başkanı Seydo Çeto ise, “2014’ten önce buradan göç çok az sayıdaydı. Ama malesef yaşanan acı olayların ardından Ezidileri koruma adına atılan adımların yetersiz olması halkı göçe yönlendirdi” diyor.

IŞİD’in Şengal’e saldırmasıyla birlikte bölgede yaşayan 300 bin Ezidi Kürt göçetti. Şu ana kadar 18 bin kişi Şengal’e geri döndü. Geri kalanların yüzde 85’i de şuan Duhok’taki mülteci kamplarında barınıyor.

RÛDAW

bottom of page