top of page

Pompeo yineledi: Kürtlere dair taahütler verildi

Ortadoğu turu kapsamında sürpriz ziyaretle önce Irak'a giden ardından Kürdistan’a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Bizimle birlikte savaşanların korunmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmamız büyük önem taşıyor ve Erdoğan taahhütlerde bulundu” dedi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Pompeo, “Kürt müttefiklerine yönelik Türkiye'den gelen tehditlere rağmen Suriye'den çekilme kararının kesin olduğunu” söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli Kürtler konusunda güvence verdiğinin altını çizen Pompeo, "Bizimle birlikte savaşanların korunmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmamız büyük önem taşıyor ve Erdoğan taahhütlerde bulundu, O da bunu anlıyor" diye konuştu.

Türkiye ve bölgedeki Kürtlerle görüştüklerini dile getiren Pompeo, "Birliklerimizin nasıl güvenli şekilde çıkacağını ayarlamak için görüşmeler yapıyoruz. (Suriye'den) Ayrılmadan önce de tüm DAİŞ unsurlarının temizlendiğinden emin olmak istiyoruz" diye konuştu

Pompeo, Erdoğan'ın Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) Türkiye için bir tehdit şeklinde tanımlamasına işaret eden bir gazetecinin sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Erdoğan teröristlerin yaşamsal bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Türkiye'ye yönelik teröristlerden kaynaklı bir tehdit bulunduğunu kabul ediyoruz ve bu konuda çok destekleyici bir tutum içinde olacağız."

BAŞKAN BARZANİ’YE SURİYE’DEN ÇEKİLMEYİ ANLATTI

Pompeo, Kürditan temasları kapsamında Başkan Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Başkan Barzani’nin resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Irak ve bölgenin son siyasi gelişmeleri ele alındı.

Pompeo, toplantıda Bağdat-Erbil arasında diyaloğun ilerlemesindeki memnuniyetini dile getirerek, Irak'ın ABD’nin ortağı kalmaya devam edeceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ayrıca, ABD askerlerinin Suriye’den çekilme kararı ve stratejisini Başkan Barzani’ye aktardı.

Pompeo, daha sonra Başbakan Neçirvan Barzani ve Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ile de ayrı ayrı görüştü.

K24

bottom of page