top of page

Pompeo: Erbil’deki görüşmeler çok iyi geçti

Ortadoğu gezisi kapsamında dün Kürdistan’ın başkenti Erbil’e gelen Mike Pompeo Başkan Mesud Barzani, Başbakan Neçirvan Barzani ve Kürdistan Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani ile bir araya geldi.

Bir dizi iyi görüşme gerçekleştirip, Erbil temasları hakkında açıklama yapan Pompeo bölgedeki müttefikleri ile IŞİD terörüne karşı mücadelede fikir birliği olduğunu söyledi.

İran’a karşı mücadelenin “önemli” olduğunu belirten Pompeo, “Müttefiklerimizin bu konuda da üstlerine düşeni yapmaları gerekiyor” dedi.

"Suriye'den çekilme konusunda Başkan Trump'ın kararı kesin" diyen Mike Pompeo, bunun için IŞİD’in tamamen ortadan kalktığına emin olmaları gerektiğini vurguladı.

Suriye’de Kürtlerin korunması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Pompeo, “Suriye’den çekilirken bizimle birlikte savaşan Kürtlerin korunması için elimizden geleni yapmak önemli. Erdoğan taahhütlerde bulundu. O da bunu anlıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin YPG’yle ilgili güvenlik endişeleri olduğu açıklamalarına değinen Pompeo, “Erdoğan teröristlerin yaşamsal bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Türkiye’ye yönelik teröristlerden kaynaklı bir tehdit bulunduğunu kabul ediyoruz ve bu konuda çok destekleyici bir tutum içinde olacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, Irak’ta seçimlerden sonra gözle görülür bir ilerleme olduğunu ve Irak’ın eskiye oranla daha iyi bir ülke haline geldiğini söyledi.

Pompeo son olarank önümüzdeki günlerde ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey başkanlığında bir heyetin bölgedeye bir ziyaret gerçekleştireceğini aktardı.

Nerina Azad

bottom of page