top of page

'Sorunların çözümü için Peşmerge Şengal'e dönmelidir'

Ezdi yazar Xelil Şivan, Şengal’deki sorunların son bulması Peşmerge ile birlikte meşru yöneimin kente dönmesi gerektiğini söyledi.

BasNews’e konuşan Ezdi yazar ve aktivist Xelil Şivan, Peşmerge güçlerininŞengal’e dönmesi gerektiğini belirterek, “Meşru idare dışında kurulan ve kurulucak her yönetim ile askeri güç yasadışıdır ve hiçbir şekilde Şengal’e hizmet edemez. Şengallilerin kente dönmesi ve durumun normalleşmesi için tek çözüm Peşmerge güçlerinin kente dönmesi ve meşru idarenin kente gelerek iş başına geçmesidir” ifadelerini kullandı.

Şengal’de şu an onlarca silahlı grup bulunduğunu vurgulayan Şivan, “Ancak hiçbiri Şengal’deki durumu normalleştirmenin aksine daha da kötüleştirmiş durumda ve Şengal’de halka hizmet verilemiyor” dedi.

Şengal’in meşru idaresinin imzalamadığı ve onaylamadığı hiçbir kararın veya hizmetin Şengal halkına götürelemeyeceğine dikkat çeken Şivan, “Meşru idare onaylamadığı sürece halka hizmet götürülemez bu da tek çözümün Peşmerge ile meşru yönetimin kente dönmesi gerektiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

bottom of page