top of page

ABD’den çekilme şartı: Kürtleri koruma güvencesi...

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ülkesinin Suriye’den çekilmesini “Türkiye’nin Kürtleri koruma güvencesi verme” şartına bağladı.

“Türkiye’nin, kendileriyle tam koordinasyon içinde olmadan Suriye’de askeri müdahalede bulunmasını istemediklerini” söyleyen Bolton, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan “Amerikan güçleri çekildikten sonra Suriyeli Kürtlerin korunacağına” dair garanti istediğini açıkladı.

İsrail ziyaretinde gazetecilere konuşan Bolton, “Türklerin ABD ile tam koordinasyon içinde olmayan ve ABD’nin onay vermediği askeri faaliyetlere girmemeleri gerektiğini, böylece hem bizim askerlerimizi tehlikeye atmamaları hem de başkanın, bizimle birlikte savaşmış olan güçlerin tehlikeye atılmaması yönündeki şartını yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Bolton, “Trump’ın pozisyonunun Türkiye’nin Kürtleri öldüremeyeceği yönünde olduğunu ve ABD’nin onları koruyacak bir anlaşma yapmadan çekilmeyeceğini” söyledi.

Bolton, çekilme takvimi hakkında da şu ifadeleri kullandı:

“Takvimler veya çekilmenin zamanlaması, şartların yerine getirilmesi ve görmek istediğimiz koşulların sağlanmasına bağlı. Bir takvimden ancak bunlar yapıldıktan sonra söz edilebilir.”

Bolton’ın yarın Türkiye’ye gitmesi bekleniyor.

Bolton’a temaslarında, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile ABD’nin Suriye Özel Temsilciliği ve DAİŞ’le Mücadele Özel Temsilciliği görevlerini yürüten James Jeffrey eşlik edecek.

bottom of page