top of page

Leyla Güven’in avukatı: Durumu kritik bir evreye girdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in sağlık durumunun kötüye gittiği belirtildi.

Tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevini sürdüren Leyla Güven’in sağlık durumu kötüye gidiyor.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, Güven, baş ağrıları, yürümekte ve konuşmakta zorluk, halsizlik, tansiyon ve ciddi mide krampları yaşıyor.

Açlık grevini sürdüren Leyla Güven’i önceki gün cezaevinde ziyaret eden avukatı Cemile Turhallı Balsak, müvekkilinin durumunun daha da kritik bir evreye girdiğini söyledi.

Konu ile ilgili Diyarbakır Tabip Odası’nın (DTO) da açıklama yaptığını belirten Balsak, “Özellikle tansiyon durumu müvekkilim açısından bu aşamada daha çok zorlayıcı. Tansiyonun düşük olduğu anlarda görüşe çıkamıyor” dedi.

Leyla Güven’in milletvekili olduğunu, kendisini seçen halk adına parlamentoda dile getirmesi gereken düşüncelerinden dolayı tutuklu olduğunu kaydeden Balsak, “Kendisinin özgürlüğüne ilişkin bir talebi bugüne kadar olmadı. Talebi tecridin mutlaka kaldırılmasıdır. Kendisi için kendi özgürlüğünden daha hayati öneme sahip olan budur. Meclis’te de olsa bunu savunmaktan vazgeçmeyecekti. Türkiye tarihinde insanların barış olabileceğine inandığı dönem 2013-2015 yıllarıydı. Demek ki barış şansının tecrit ile değil tecridin olmadığı dönemler olduğunu sürecin kendisi bize gösterdi” ifadelerini kullandı.

Güven’in durumunun her geçen gün daha da kötüleşeceği uyarısında bulunan Balsak, sözlerine şunları ekledi:

“Bizim buradaki sorumluluğumuz müvekkilin yaşamsal bütünlüğü çok zarar görmeden kendisinin talebinin gerçekleşmesidir. Nitekim bu talep devleti bir suç işlemeye değil, aksine İnfaz Kanunu ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan bu kanuna aykırı durumun ortadan kaldırılmasıdır.”

Öte yandan, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski milletvekili Abdullah Zeydan, 55 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’e destek için açlık grevine başladı.

Abdullah Zeydan, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Türkiye son 4 yıldır binlerce insanımızın yaşamına sebep olan bu şiddet sarmalından çıkmanın yolu Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır. Değerli vekilimizin çığlığına, çağrısına destek olmak için 10 günlük açlık grevine başladığımı belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

HDP tarafından yapılan açıklamada ise 5 Ocak’tan itibaren yeni katılımlarla açlık grevi eylemin büyüyeceği belirtildi.

RÛDAW

bottom of page