top of page

Başkan Barzani: Kazanımları koruma, güçlenme ve yenilenmeye ihtiyacımız var

Başkan Mesud Barzani yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında, Bölgemiz artık daha fazla sorun, şiddet, terör ve istikrarsızlığı kaldıramaz” dedi.

Mesajına, “Kürdistan halkı, şehit aileleri ve kahraman Peşmergelerin yeni yılını kutluyorum” diyerek başlayan Başkan Barzani, “Yeni yılın, halkımız için daha fazla huzur ve gelişmişlik getirmesini, yeni bir dönemin başlangıcı olmasını umuyorum. Geçtiğimiz yıllarda tehdit, terör ve ablukalara karşı duran, bedeller ödeyen ve tüm dünyaya meşru, barışçıl taleplerini ulaştıran, düşmanların plan ve güçlerine karşı zafer elde eden Peşmerge Güçleri ve Kürdistan halkına teşekkür etmeyi bir borç bilirim”

“Milletimiz şu an yeni bir süreçtedir ve on yıllardır uğruna mücadele ettiği, bedeller ödediği yüce amaçları, değerleri, kazanımları korumaya, güçlenmeye ve ilerlemeye ihtiyaç var. Geçtiğimiz Eylül ayında Kürdistan halkı demokratik bir yöntemle değişim ve güçlü bir Kürdistan talebini yineledi. Halkın bu talep ve inancının, aktif ve güçlü bir hükümet çerçevesinde uygulanması gerekiyor.

Kürdistan halkı, mücadele tarihi boyunca her zaman barış ve diyalogdan yana olmuştur. Şimdi de Bağdat’la olan sorunlarımızın diyalog ve karşılıklı anlayış içinde çözüleceğini yineliyoruz.

Bu vesileyle, Suriye’de Kürt halkının geleceğiyle ilgili endişeli olduğumu bildirmek istiyorum. Umarım Suriye’deki gelişmeler ve değişimler Kürt halkının Suriye’de daha fazla acı çekmesine ve göç etmesine yol açmaz. Şiddet ve inkar, şüphesiz mevcut sorunları derinleştirecektir.

Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki bölgemiz artık daha fazla sorun, şiddet, terör ve istikrarsızlığı kaldıramaz. Uluslararası toplum da barış,adalet ve sınır güvenliği için bir sınır koymalıdır. Bölge halkları ve masum insanlar daha fazla acı ve yıkım yaşamamalıdır.

Yeni yılda bölgemizde barış ve birlikte yaşamın daha çok güçlenmesini umuyor, Kürdistan halkına refah diliyorum.

bottom of page