Çin'in projesi 13 yıl sürdü! New York'un 5 katı büyüklüğünde

Çin, New York’un beş katı büyüklüğünde askeri haberleşme anteni inşa etti. Çin'in 13 yılde bitirdiği proje New York'un 5 katı büyüklüğünde.

Çin dünyanın süper gücü olma yolunda hızla ilerliyor. Ekonomisi kadar askeri gücüyle de adından ösz ettirmek isteyen Pekin yönetimi, devasa askeri hamleleriyle adından söz ettirilor. Çin, donanmasında yer alan denizaltılarla iletişim kurmak amacıyla New York şehrinin neredeyse 5 katı büyüklüğünde bir arsa üzerine dev bir deneysel radyo anteni kurdu.

NTV'nin haberine göre söz konusu sistemin kurulması (Kablosuz Elektromanyetik Yöntem - WEM) 13 yıl sürdü. Sistem ile toprağa radyo sinyalleri göndererek Dünya'nın sinyalleri yansıtması sağlanıyor.

Çin, söz konusu sistem sayesinde denizaltıları ile yüzeye çıkarmadan 100 metre derinlikte iletişim kurabilecek.

GÜNEY ÇİN DENİZİ'NDE ABD'NİN UÇAK GEMİSİNİ BATIRABİLİRİZ Öte yandan Çinli Amiral Lou Yuan, ABD ile Güney Çin denizindeki anlaşmazlığa Çin’in iki Amerikan uçak gemisi taşıyıcısını batırarak son verebileceğini ancak bunun 10 bin kişinin ölümüne mal olabileceği uyarısını yaptı. Tayvan Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, Askeri Bilimler Çin Akademisi direktörü Tuğamiral Lou Yuan, Çin’in Shenzhen kentinde düzenlenen üst düzey askeri zirvesinde yaptığı konuşma yaptı. Yuan konuşmasında, Çin’in bir Amerikan uçak gemisi taşıyıcısını batırmasının uçak gemisinde görevli 5 bin kişinin ölümüne yol açabileceğini; ikisinin batırılması durumunda ise bu sayının 10 bine çıkabileceğini söyledi. Çinli Amiral ABD’nin en büyük korkusunun zayiat vermek olduğunu da ekledi.

Avustralya’da yayın yapan news.com.au haber sitesinin aktardığı haberde Çinli Amiral ABD’nin en büyük korkusunun zayiat vermek olduğunu da vurgulayarak ‘’Amerika’nın nasıl korktuğunu göreceğiniz’’ ifadelerini kullandı. Amiral Yuan, konuşmasında ABD’nin beş suistimale açık olduğunu bunların da 'ordu, para, yetenek, seçim sistemi ve düşman korkusu' olduğunu savundu. Yuan ayrıca, Çin’in gücünü düşmanının bu eksikliklerine saldırarak kullanması gerektiğini belirtti. Yuan şunları söyledi: "ABD’nin donanması Tayvan’da durmayı cüret ederse Çin Halk Cumhuriyeti ordusu ulusal birliğini desteklemek için adayı işgal eder"

Güney Çin denizi sahip olduğu petrol ve gaz zenginliği dolayısıyla Çin ve ABD’nin geri çekilmeyi reddettiği ve anlaşmazlık yaşadığı bir bölge. Tayvan, Malezya, Vietnam, Filipinler ve Brunei, Güney Çin denizinin bir bölümüne sahip olduğunu iddia ederken ABD ise bu ülkeleri askeri gücüyle geri çekmeye hazırlanıyor.

ÇİN'İN GİZLİ CEPHANELİĞİ Çin, hem silah hem de uzay-havacılık teknolojilerinde dünyanın süper gücü olma amacını 21inci yüzyılda gerçeğe dönüştürmek istiyor. İşte Çin'in yüksek teknolojili silahları...

ÇİN’DEN ABD’YE KARŞI 9 MİLYAR DOLARLIK HAMLE Çin ordusunun ABD Hava Kuvvetleri tarafından üretilen GPS’in yerine milli teknolojiyi kullanması için 9 milyar dolarlık bütçe ayırdı. Sistemin 2020’de devreye girmesi ile birlikte Çin GPS kullanımına son verecek.

İNTERNETHABER