top of page

MUTLULUK NEDİR?

Hasan Yeşiltaş‎ - Her Dem SİVEREK

Nisan yağmurlarından sonra toprak kokusu,ekmeğin dumanı,kalabalık bir ailede yenilen yemek,delikli şeker,pekmez ile kar,sıcak katmer,bayramlık elbise,fırından alınan sıcak pide,çerçi geldiğinde yumurta ile takas edilen biskuvi..

Denizde bir liman,bir bardak cay,martılara atilan simit,damda bir gece uykusu,kerge zamanı,bakışta tebessum,bir bakış,kötü günde dost eli,bir anneye sarılma,kan bağı olmadan kardeslik,bostandaki ilk ürün,alın teri ilr eve getirilen ekmek,esmer cocugun gulumsemesi,barış hükmünde bir Dünya..

Yarın yeni bir yıl daha eskimiş olacak takvimler eski bir resim gibi anılarda kalacak,klasiklesen yasamda mutluluk arayacak insanlar. Sabahin erken saatlerine kadar,parfüm,alkol,sigara kokusu icinde mutlulugu arayacak baziları. Devrilen şiselerin sonunda kocaman bir huzun,kirli bir gecenin sabahini temizleyecek emekçiler,tv ekranlarinda olacak aileler çok önceden cekimi yapılmiş prograları izleyecekler,belkide aile ilk defa bir arada olacak,telefonundan yer bildirimleri yapilacak,fotograflar ile begeni aranacak mutluluk gibi. Savaşi,yoklugu,yoksullugu getiren insanlar hazirlanmiş konusmalarini yapacaklar. Baris huzur ve mutluluk dilekleri en üst perdeden verilecek,sabahina zamla uyanacak insanlar. Kimisi calisacak sabaha kadar,mutlu sandigi insanlara hizmet ederken. Kimisi her haltı yediği halde bir gece ibadeti ile cenneti garantiye alacağını düsunecek..

Klasiklesmis yasamin icinde sabah yeni bir yila uyanacak herkes,tarihler yeni bir seneyi gösterirken aslinda hiçbirşeyin degismedigini sadece 1 dakika suren heycanin ne kadar bos oldugu anlasilacak.. Piyango bileti icin gozlerini dönen carka dikecek birileri,cebinde aldigi biletin cikip sabahinda esini boşayacağını düşünecek birileri,kacis planları,saat 12 ye kadar hayır yapilacak hayalde,cami yapacak birileri,fakirlere yardim edecek..

Tek arayış mutluluk her gecen gun uzaklasan,sevgilinin gözünden,cocugun gozunden yanliz bir yaşliningozunden.. Arayis huzun ile sonlanacak, yeni seneye tum hayaller.. Mutluluktan uzak üryan bir dünyada,seré salé özlemi ile gececek sayili ömürden..

bottom of page