Şengal Kaymakamı'ndan Başkan Barzani'ye: Kürdistan'a bağlanmak istiyoruz

Şengal Kaymakamı Mehma Xelîl, 140’ıncı maddenin uygulanması ve Şengal’in Kürdistan Bölgesi’ne bağlanması için Başkan Barzani’ye çağrıda bulundu.

Bugün Duhok’ta basın açıklaması düzenleyen Şengal Kaymakamı Mehma Xelîl, Şengal’de hala kamplarda yaşamak zorunda olan halkın durumlarının kötü olduğunu, kentte dönenlerin ise hizmet yetersizliği nedeniyle zor bir hayat sürdürdüklerini söyledi.

Irak hükümetinin Şengal’e bütçe ayırdığını belirten kaymakam, ancak sözkonusu bütçenin doğru bir şekilde kullanılmadığını, bu yüzden Şengal’de ne bir inşa ne de halkın yaam koşullarının düzeldiğini dile getirdi.

Şengal’in coğrafik ve tarihi bakımdan Kürdistan’ın bir parçası olduğuna vurgu yapan Mehma Xelîl, “Bu nedenle Başkan Barzani’den Anayasa’nın 140’ıncı maddesinin uygulanması ve Şengal’in Kürdistan’a bağlanması için girişimlerde bulunması çağrısı yapıyorum” dedi.

Şengal bölgesinin ne yapmak istedikleri belli olmayan bazı güçlerin kontrolünde olduğunu belierten Şengal Kaymakamı Mehma Xelîl , “Bu güçlerin ne Şengal’e ne Şengal halkına bir faydaları bulunmamaktadır. Bu güçlerin bir an önce bölgeden çıkmasını, Peşmerge ile Itak ordu güçlerinin bölgeyi ortak bir şekilde savunmasından yanayız” şeklinde konuştu.

BasNews