top of page

Mesrur Barzani: Savaş ve ticarette taktik değiştirdiler!

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, terör örgütü DAİŞ’in savaş ve ticarette taktik değiştirdiğini söyledi.

Washington Post’ta yer alan ve DAİŞ’in finansal kaynaklarını ele alan haberde görüşlerine yer verilen Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, DAİŞ’in artık eskisi petrol satamadığını ve örgütün yer altına indiğini belirtti.

Mesrur Barzani, “DAİŞ’in daha önce elinde petrol sahaları vardı. Ayrıca kontrolündeki insanlardan para alıyordu ancak bunlar kalmadı. Örgüt hem savaş hem de ticarette taktik değiştirdi” ifadelerini kullandı.

Haberde, DAİŞ’in şu anda 400 milyon dolar sermayeye sahip olduğu ve bu sermayenin bir kısmının Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) olduğu belirtildi.

Bitti denilmesine rağmen DAİŞ’in şu anda bile dünyanın zengin örgütlerinden biri olduğu belirtilen haberde, örgütün 400 milyon dolardan fazla bir sermayaye sahip olduğu kaydedildi.

Haberde DAİŞ’le mücadelede Kürdistan Anti-Terör Güçleri'ninin üstlendiği rolden övgüyle bahsediliyor.

Gazeteye konuşan Kürdistan Anti-Terör Güçleri’nden bir yetkili, “DAİŞ artık petrol satamıyor ancak petrolden doğan boşluğu, ev, otel, araba gibi alanlarda alım satım yaparak, sermayesini mümkün olduğunca korumaya çalışıyor” dedi.

Bu yıl Ekim ayında Kürdistan Anti Terör Güçleri ile Koalisyon güçlerinin DAİŞ’e karşı düzenlediği ortak operasyon da haberde yer alıyor.

Söz konusu operasyonda Erbil ile Bağdat’ta DAİŞ’in mali işlerini yürüten 8 kişi gözaltına alınmıştı.

23.12.18

K24

bottom of page