top of page

Kamplarda yaşayan Ezidi Kürtlerden Nadia Murad’a eleştiri: Bizi görmedi

Duhok’taki kamplarda yaşayan Ezidi Kürtler, Şengal gezisi sırasından kendilerini ziyaret etmeyen Nadia Murad’ı, “İlk defa bir BM temsilcisi kampları görmeden gitti” sözleriyle eleştirdi.

Nobel Barış ödüllü Birleşmiş Milletler (BM) İyi Niyet Elçisi Nadia Murad, Aralık ayının ikinci haftasında Şengal ve kendi köyü olan Koço’yu ziyaret etti, bayramlarını kutladı. Duhok’taki kamplarda kalan Ezidi Kürtleri ziyaret etmemesi ise eleştiri konusu oldu.

“Ezidilerin yüzde 85’i kamplarda yaşıyor” diyen Ezidi göçzedeler, “İlk defa bir BM temsilcisi, bizden olduğu halde kamplarımızı görmeden gitti” şeklinde eleştiride bulundu.

Duhok’a bağlı Şeyhan ilçesindeki İsyan Kampında yaşayan Tarık İlyas, sorunlarını anlatmak için Nadia Murad’ı beklediklerini belirterek, “Kürdistan’a geldiğini duyduğumuzda çok sevindik. Bizi de ziyaret edeceğini sandık ama o sadece Ezidi yöneticileri görüp gitti” dedi.

Zaho’daki bir kampta bulunan kardeşi Huzni Murad da Nadia’nın zamanı olmadığı için kendisini Laleş’e çağırarak burada buluştuklarını söyledi.

“Şengal’de meşru bir yönetim yok”

Huzni Murad, kardeşi ile Şengal ve kamplarda konuşan Ezidiler hakkında konuştuğunu belirterek, Murad’ın şu sözleri sarfettiğini söyledi:

“Şengal’in durumu çok kötü. Orada meşru bir idare yok. Şengal için diğer ülkelerin ve yardım örgütlerinin hazırladığı 91 proje var. Ezidiler meşru bir yönetimi kabul etmeli ki Şengal için hazırlanan projeler de hayata geçsin.”

Nadia Murad, Şengal’de düzenlediği basın toplantısında da bölgede Ezidi kandın ve çocuklar için bir hastane kuracağını, bunun için mali yardım topladığını belirtmişti.

Murad ayrıca Irak ve Kürdistan Bölgesi yetkilileri ile görüştüğünü ve Ezidilerin kendi kendilerini yönetmesi için inisiyatif tanıyacaklarını söylediklerini aktardı.

Nadia Murad kimdir?

Nadia Murad 3 Ağustos 2014’te IŞİD’in Şengal’e saldırısında örgüt tarafından kaçırıldı. Annesi ile birlikte 6 kardeşi IŞİD tarafından katledilen Murad, 3 ay sonra kurtarıldı.

Alman yardım örgütü tarafından Almanya’ya götürülen Murad, Yezda Derneği’nin yardımıyla Ezidilerin yaşadığı zulmü BM yetkililerine anlatma fırsatı buldu.

Nadia Murad 2016’da BM İyi Niyet Elçisi seçildi ve 2018 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

RÛDAW

bottom of page