Doğu Kürdista, Yaşamla ölüm arasında geçen hayat: 22 kolber daha hayatını kaybetti

Doğu ve Güney Kürdistan arasında ticaret yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan kolberler, ölümle burun buruna bir hayat sürdürüyor. Özellikle İran askerlerinin açtığı ateş sonucu her yıl yüzlerce kolber hayatını kaybediyor. Sadece Doğu Kürdistan’da (Rojhilat) bu kış 22 kolber yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı.

Canları pahasına, kendi emekleriyle çocuklarına bir lokma ekmek götürmenin mücadelesini veren kolberler, ölüm ve yaşam sınırı arasında yevmiye karşılığında yük taşıyor.

İran rejiminin işsizlik ve yoksulluğa sürüklediği Doğu Kürdistan’lı kolberler yaşamlarını idame ettirebilmek için Doğu ve Güney Kürdistan sınırlarını sırtladıkları yüklerle geçmeye çalışırken rejim askerleri tarafından her yıl silahlı saldırıya uğruyor.

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın verilerine göre, sadece Sadece bu kış 16 kolber İran askerleri tarafından öldürüldü, onlarcası da yaralandı. Yaşam mücadelesi veren 6 kolber de iklim ve doğa şartlarının kurbanı oldu. Hengaw’ın verilerine göre bu süreçte 53 kolberin de yaralandığı bunlardan bir kısmının ağır yaralı olduğu belirtildi.

İran rejimi, Güney Kürdistan ile Doğu Kürdistan sınırında kolberlerin geçişine henüz resmi olarak izin vermiyor. Ancak geçim sıkıntısı çeken Kürtler tüm zorluklara rağmen bu işi yapmak zorunda kalıyor.

KRD NEWS