top of page

KAYBOLAN BIR NESIL SIVEREKTE.

Hasan Yeşiltaş

Askerlik yapanlar bilir,mantık bir başka işler askeriyede,bir tank,silah,mermi ceza alabilir,ve olduğu yerde bırakılır. Cansız bir insan yapısı bir materyale hangi akla hizmet ceza verilir orası ayrı bir konudur..

Bazen de şehirler cezalandırılır.. Ilk meclise 5 vekil gönderen Siverek gibi. İl iken kasabaya dönüstürülür,okullar kapatılır,kendi kaderine terk edilir. Batı illerinde Cumhuriyet ile başlayan eğitim seferberliği 1960 larda Siverek'e ugrar. Belli köylerde okullar açılmaya başlanır,1950 li yıllarda bir rütbeli askerin Siverekte bir köyde sorduğu soruya aldığı cevaptır birçok sorunun cevabı.. "Cumhuriyetçi misinin Demokrat mi"? "Devlet ne ise bizde o yuz"... Köyden 20 km uzakta bir askerin postal izini görüp o korkuyla eve kadar koşan köylünün korkusu dur sahipsizlik..

1960 lı yılların sonuna doğru Dünya üzerinde ezilmiş sınıfın başkaldırısı ile başlayan gençlik haraketleri,ve bu akımda düzenleri yıkılmış yüzlerce Siverekli eğitimli gencin kendini bu haraketin icinde bulmasıyla daha da anlam kazanmıştır. Anarşik(anarşist)Komınist olarak nitelendirilen bilincli ve egitimli nesil,yıllardır çarklarını kurmuş ağa ve şeyhlerin acımasız eleştrilerine maruz kalmıştır. Baskılar ile istenilen şekli almayan,okuyan,düşünen,sorgulayan gencecik çocuklar komünal yaşamı aralarında faaliyete geçirmişlerdir. Her biri akademik bilince sahip genç ler iri kıyımlardan geçirilerek yok edilerek düzenin işleyişi için tehlike olmaktan çıkarılmışlardır. 80 darbesiyle finali gerçekleşen kıyım ile Siverek birdaha aydınlanmayacak bir karanlığa gömülmüstür.. Sehrin yerleşim haritası değişmiş,internet,uyuşturucu,bahis ile birlikte yeni nesil düşünmeyen sorgulamayan bir hâl almıştır. Günümüzde birdaha güzel bir dünya düşleyen Siverek çocukları olmayacaktır,ve Siverek'i bekleyen en büyük tehlike bilinçsiz kitlelerdir,temel sorun yarınlarımız olan çocukları bekleyen karanlık yarınlardır...

Hasan Yeşiltaş...

Fotoğraf:Alıntı

bottom of page