top of page

Erdoğan: Fırat’ın doğusu için bekleyeceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “"Trump'la yaptığımız telefon görüşmesi ve temaslar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltt” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, The Grand Tarabya Otel'de düzenlenen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni'nde konuştu.

Fırat'ın doğusuna operasyon

Suriye'deki gelişmeler ve ABD'nin çekilme kararını değerlediren Erdoğan, “Trump'la da yaptığımız görüşme neticesinde bize şunu söyledi; 'Buradan siz DEAŞ'ı temizler misiniz?' Biz temizledik, bundan sonra da temizleriz. Yeter ki sizler lojistik anlamda bizlere gerekli desteği verin ve çekilmeye başladılar mı, başladılar. Şimdi hedef bu diplomatik ilişkilerimizi sağlıklı bir şekilde sürdürmek, nasıl ki Cerablus'ta 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdiysek, bundan sonra da yine bu terör gruplarını PKK, PYD, YPG hepsini etkisiz hale getirebilecek kabiliyete sahip bir Özgür Suriye Ordusuna ve Mehmetçiklere sahibiz. Suriye topraklarını huzura kavuşturma işini bizzat üstlenmek mecburiyetinde kaldık” dedi.

Fırat'ın doğusuna yapılacağı açıklanan operasyona değinen Erdoğan, "Trump'la yaptığımız telefon görüşmesi ve temaslar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti" ifadelerini kullandı.

Bu bekleme sürecinin ucu açık olmadığının altını çizen Erdoğan, “Önümüzdeki aylarda Suriye sahasında PKK ve PYD unsurlarını ve DEAŞ kalıntılarını ortadan kaldıracak bir harekat tarzı izleyeceğiz. Bunun bilinmesi lazım” diye konuştu.

bottom of page