top of page

YPG, Roj Peşmergelerine ilişkin açıklama

Roj Peşmergelerinin Rojavaya geçtiği yönündeki haberler hakkında bir açıklamaya yapan Nuri Mahmud, “Semelka Kapısındaki köprünün ulaşıma kapanması nedeniyle uluslararası koalisyonun Rojava’ya gönderdiği yardımların başka bir yol üzerinden aktarılması gerekiyordu. Kürdistan Bölgesi yönetimi ve koalisyon güçleri ile yürüttüğümüz görüşmelerin ardından El-Welid yolunun geçici bir süreliğine kullanılmasına onay verildi. Rutin bir şekilde Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı bir birlik beşmerge de yardım konvoyuna eşlik etmiş ancak sınırı geçmemiştir” dedi.

Peşmergelerin Rojava’ya geçtiği yönündeki haberlerin “Türkiye’nin Rojava ve kuzey Suriye’ye yönelijk operasyonuna hizmet ettiğini” savunan Mahmud, bu bilgilerin doğru olmadığını dile getirdi.,

Rûdaw’a konuşan Roj Peşmergelerinden bir komutan, ABD güçleri ile yaptıkları koordinasyonla komutanlıklarına bağlı peşmergelerin Derik’in El Welid bölgesine gittiğini açıklamıştı.

İsmini açıklamak istemeyen komutan, “Peşmergelerimiz bazı konularda PYD ve YPG güçlerinden bir heyetle görüşmek üzere bir araya geldi. Ardından Kürdistan Bölgesi’ne geri döndüler” demişti.

Rojava Peşmergeleri

2012 yılının Şubat ayından bu yana Zerevani Kuvvetleri tarafından eğitilen Rojavalı peşmergeler, Kürdistan Bölgesi’nde IŞİD’e karşı savaşta aktif olarak yer aldı.

Birlik savaşın başından bu yana 40’tan fazla şehit verdi.

Rojava peşmergeleri, eğitimlerini tamamladıktan sonra Rojava’ya geçmek istemiş ancak PYD’nin “iç savaş çıkacağı” şeklindeki karşı çıkışı nedeniyle geçiş gerçekleşememişti.

Binlerce peşmergeden oluşan Rojava peşmergeleri, 8 tabur ile 2 kadın birliğinden oluşuyor.

bottom of page