top of page

HDP’den Erdoğan’ın ‘çözüm süreci’ açıklamasına yanıt

, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Konya’da çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Erdoğan’ın “Bir daha çözüm süreci beklemeyin, geçti o iş” sözlerine yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Senden zaten çözüm beklemiyoruz, senden gelecek hayır Allah'tan gelsin. Sen gölge yapma yeter” dedi.

Muş’ta seçim çalışmalarında konuşan Temelli’nin çözüm sürecine ilişkin açıklamaları özetle şöyle: “Erdoğan diyor ki ‘Bu ülkede artık çözüm beklemesinler, çözüm mözüm yok.’ Biz de diyoruz ki senden zaten çözüm beklemiyoruz, senden gelecek hayır Allah'tan gelsin. Sen gölge yapma yeter. Senin veya seninle beraber hareket edenlerin siyaseti bu ülkede tükendi. Bu siyasetin bu ülkeye vereceği bir şey kalmadı. Şiddet, zulüm, baskı ve tükenmiş siyasetle karşı karşıyayız. Yakında bu ülke bu siyasetten kurtulacak. Yeni bir siyaset başlıyor. O yeni siyaset filizlendi, büyüyor. Bu siyaset yerellerden başlıyor ve iktidara geliyor.”

“Leyla Güven’e kulak verin”

Türkiye’nin Efrin operasyonunu eleştirdiği gerekçesiyle 31 Ocak 2018’den bu yana tutuklu olan ve 41 gündür açlık grevindeki DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e ilişkin de açıklamada bulunan Temelli, “41 gündür Leyla Güven bedeniyle, fikriyle bu faşist zihniyete karşı direniyor, Türkiye toplumunu toplumsal barışa davet ediyor. Onun direnHDPişi bize yol gösteriyor. Onun kararlı duruşu Türkiye’nin önünü açmaya yöneliktir. Çünkü Türkiye barışını arıyor. Türkiye bu ceberut iktidardan kurtulmanın yollarını arıyor. Bu yolları hep birlikte açacağız. Leyla Güven’in açlık grevine kulak verin. Kulak verin ki geç kalmayalım, irademizi ortaya koyarak barışın önündeki bu anlayıştan hep birlikte kurtulalım” ifadesini kullandı.

bottom of page