top of page

Kürtçe hayatımı değiştirdi

HDP ilçe örgütlerinde düzenlenen Kürtçe dil kurslarına birçok kişi anadilini öğrenmek için katılıyor. Rizeli olan Seda Yelkenci, kursa katılma nedenini “Kültürel asimilasyona karşı bir politik duruş sergilemek” diye ifade etti. Kursa katılan Zafer Aslan ise Kürtçe kurstan sonra hayatının değiştiğini söyledi.

HDP İstanbul İl Örgütü tarafından ilçe binalarında başlatılan Kürtçe dil kursları devam ediyor. İlginin bir hayli yoğun olduğu kurslara anadillerini öğrenmek isteyen Kürtlerin yanı sıra asimilasyon politikalarına karşı tavır ortaya koymak isteyen birçok kişi de katılıyor.

HDP Kadıköy İlçe Örgütü’nde düzenlenen kursa katılan işçi Zafer Aslan, yaşamın her alanında Kürtçe konuşmanın son derece önemli olduğunu söyledi. Aslan, “Bu yüzden de dilimizi öğreniyoruz. Çünkü dilimiz yaşamımızda hem kültür hem de var olma nedenimiz. Çok sayıda kişi de bu yüzden bu kurslara katılıyor. Ben de onlardan bir tanesiyim” diye konuştu.

Hayatım değişti

Artık yaşamının büyük bölümünde Kürtçe kullandığını sözlerine ekleyen Aslan şunları ifade etti: “Öncesinde ben de diğer herkes gibi yarı Kürtçe yarı Türkçe konuşuyordum. Kurstan sonra yaşamım bu anlamıyla tamamen değişti. Ben kültürüme sahip çıkmaya başladım. Dil sadece eğitim görüp bitiyor diye düşünülmesin. Önemli olan ondan sonra hayatının tamamında ona yer vermektir. Bu anlamıyla kurslara katılmak benim için büyük bir başarı oldu.”

Rizeliyim Kürtçe öğreniyorum

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Seda Yelkenci ise Rizeli olmasına rağmen Kürtçe’yi öğrenmeye merak salmış kişilerden. Yelkenci, Kürtçe kursuna gelme nedenini de şöyle anlattı: “Ben bir Rizeli olarak Kürtçe kursuna geliyorum. Çünkü kültürel asimilasyon politikası var. Hem buna karşı bir politik duruş sergilemek adına hem de Kürt arkadaşlarımla onları Türkçe konuşmaya zorlamamak adına kursa geliyorum. Benim onlarla iletişim kurmak için yaptığım da bir bakıma dayatma. Neden onlar benle iletişime geçerken Türkçe konuşsunlar? Ben onlarla Kürtçe öğreneyim ve onlar anadilleriyle konuşsunlar istedim. O yüzden de Kürtçe öğreniyorum.”

a haber

bottom of page