Kürt partilerinden ortak açıklama

Kürdistani parti ve oluşumlar, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon tehditleri ile Şengal ve Qereçox’un Türk savaş uçakları tarafından bombalanması ile ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

AZADÎ, PDK-T, PDK, HDP, DBP, PİA, KKP tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

Türkiye devleti ve hükümetinin izlediği politikalar doğrultusunda Türk savaş uçaklarının Şengal, Karaçok dağları ve Mahmur mülteci kampına yönelik saldırılarını ve Rojava Kürdistan’ına yönelik tehditlerini kınıyoruz.

Bu saldırılarda, yaşamını yitiren insanlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı ve tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kuzey Kürdistan’da halkımızın kazanımlarını gasp etmekle yetinmeyen Türkiye siyasal iktidarı, sınır ötesinde de Kerkük’ten-Efrin’e uzanan geniş sahada saldırgan bir politika izlediğini ibretle izlemekteyiz. Türkiye’nin esas derdi Rojava Kürdistan’ında Güney Kürdistan benzeri bir federal yapının oluşmasını engellemektir. Bizler dün olduğu gibi bugün de şiddet ve savaşçı politikaların, mevcut sorunları ağırlaştırmaktan başka bir sonuç üretmediğine inandık, inanıyoruz. Ve şu çağrımızı yeniliyoruz:

Türkiye siyasal iktidarını; ülkemizde ve sınır ötesinde halkımızın kazanımlarını tanıyarak barışık yaşamaya, var olan sorunları diyalog yoluyla barışçıl siyaset zemininde çözmeye çağırıyoruz!

Ortadoğu’da 50 milyonluk Kürt milletinin siyasal statü talebinin tehdit ve savaş politikalarıyla çözüme kavuşturulamayacağı aşikardır. Bu mesele ancak siyasal zeminde diyalog ve müzakere yoluyla çözümlenebileceğine inanıyoruz. Bu zeminde meselenin çözümü için de tüm tarafları ve uluslar arası camiayı çaba harcamaya davet ediyoruz.