Ölüm cezasına karşı çıkan aktivist Atena Daemi serbest bırakılmalı!

Atena Daemi, ölüm cezasına karşı mücadele eden ve kadın haklarını savunan bir aktivisttir. İran’da barışçıl aktivizmi nedeniyle yedi yıl hapis cezasına mahkum edilen Atena mevcut durumda cezaevinde tutuluyor. Suçu ne mi? Ölüm cezasına karşı çıkan broşürler dağıtmak ve sosyal medyada İran’ın uyguladığı ölüm cezalarını eleştirmek.

İran’da 2009’daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında gerçekleştirilen yaygın protestolara atıfla, “Siyasi aktivizmi 88’den (2009) öğrendim” diyen Atena, o günlerde yaşananların hayatında bir dönüm noktası olduğunu ifade etmişti.

Birçok insan gibi Atena Daemi de İran’da ölüm cezasının kaldırıldığı günlerin hayalini kuruyor. Facebook ve Twitter’da İran’ın uyguladığı ölüm cezalarını eleştiren Atena, bu konuyla ilgili broşürler dağıttı ve genç kadınların öldürülmesine karşı gerçekleştirilen protestolara katıldı. Bu sıradan faaliyetler İran’da ne yazık ki çok cesur olmayı gerektiriyor.

2014’te 26 yaşında olan Atena, evinin önünde gözleri bağlanarak gözaltına alındı. Evin Cezaevi’ndeki tutukluluğunun ilk 28 gününde tuvaleti bulunmayan, böceklerle dolu bir hücrede tutuldu. Atena, kendisini sorgulayan kişilerin “işbirliği” yapmasına karşılık tuvalete erişimini sağlamayı teklif ettiklerini söyledi. Ancak tüm bunlar, kendisine uygulanacak muamelenin yalnızca başlangıcıydı.

Atena daha sonra tutulduğu cezaevinden gizlice ve hukuka aykırı bir şekilde başka bir cezaevine sevk edildi. Buradaki gardiyanlar Atena’yı taciz etti ve diğer mahkumları Atena’ya saldırmaları için kışkırttı. Mayıs 2017’deki bir açlık grevinde Atena kan kustu, ciddi ölçüde kilo kaybetti, mide bulantısı, kusma ve böbrek ağrısı yaşadı. Şu an acilen uzmanlaşmış tıbbi tedaviye ihtiyaç duyuyor.

Atena’ya uygulanan zalimane muamele, daha iyi bir İran talep eden insanlara yönelik yoğun baskıların bir diğer örneğidir. İran’da onlarca kişi cezaevinde tutuluyor, diğerleri ise gözetim altına alınarak, soruşturmalar ve uzun süreli yargılamalarla sessiz kalmaya zorlanıyor.

Atena, İran’da ve tüm dünyada insan hakları savunucularına ilham veriyor. Ancak o aynı zamanda doğayı ve dışarıda zaman geçirmeyi seven bir genç kadın. İran’a şunu söylemeliyiz: Atena Daemi serbest bırakılmalı.

Dilekçemizi imzalayarak ya da İran Yargı Gücü Başkanı Ayetullah Sadegh Larijani'ye mektup göndererek Daemi’nin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunun:

Sayın Yargı Gücü Başkanı Ayatollah Sadegh Larijani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif c/o İran BM Misyonu Cenevre Daimi Temsilcisi Chemin du Petit-Saconnex 28 1209 Cenevre İsviçre Email: mission.iran@ties.itu.int Email: iranungva@mfa.gov.ir Twitter: @JZarif

Atena Daemi'ye Dayanışma Mesajları Gönderin

Ne yazık ki Atena’ya veya İran’daki ailesine mektup göndermek güvenli değil. Ancak bize yazarsanız, dayanışma mesajlarınızın duyulmasını sağlayacağız. Twitter veya Instagram’da da desteğinizi gösterebilirsiniz.

Uluslararası Af Örgütü – Uluslararası Sekreterya c/o Iran Team 1 Easton Street London WC1X 0DW United Kingdom Twitter: @AtenaDaemi Instagram: www.instagram.com/atenadaemi

ARKA PLAN:

2013’te Hasan Ruhani’nin İran Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi, tüm dünyada İran’daki insan hakları durumunun iyileşebileceği yönünde bir beklenti yarattı. Gerçekte ise yetkililer, halihazırda boğucu olan baskıları daha da artırdı. Atena Daemi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda insan hakları savunucusu, tamamen barışçıl insan hakları faaliyetleri nedeniyle ulusal güvenlikle bağlantılı suçlar yöneltilerek ağır hapis cezalarına mahkum edildi.

Giderek daha sık bir şekilde suç niteliği taşıyan eylemlere “kanıt” olarak gösterilen insan hakları faaliyetleri arasında şunlar var: Facebook veya Twitter gibi sosyal medya kanallarında insan hakları ihlallerini tartışmak, insan hakları ihlallerine uğrayan kişilerle veya aileleriyle iletişim kurmak, medya söyleşilerinde insan hakları ihlallerini kınamak ve insan haklarını destekleyen imza kampanyalarına katılmak.

Uluslararası Af Örgütü gibi sivil toplum örgütleriyle veya BM ve Avrupa Birliği gibi devletler arası örgütlerle insan hakları kaygılarıyla ilgili iletişim kurmak da suç niteliği taşıyan eylemlere “kanıt” olarak gösterilmeye başlandı. Ayrıca insan hakları savunucuları, BM Özel Raportörü’ne İran’daki insan hakları durumuyla ilgili bilgi gönderdikleri için misillemelerle karşı karşıya kaldı.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için, Devlet baskılarıyla kuşatıldılar: İran’da insan hakları savunucuları saldırı altında başlıklı raporumuza bakabilirsiniz: https://www.amnesty.org/en/documents/mde13/6446/2017/en

Haklar İçin Yaz, dünyanın en geniş kapsamlı insan hakları faaliyetidir. Bu yıl, dünyanın her yerinden 11 kadının durumuna dikkat çekiyor, eşitlik, özgürlük ve adalet için verilen mücadeleye öncülük ediyoruz

ACİL EYLEM.