top of page

Kral, Kürt bakanın istifasını kabul etti

Belçika Kralı, aralarında Kürt kökenli bakan Zuhal Demir’in de bulunduğu beş bakanın istifasını kabul etti.

Kral Philippe, Yeni Flaman İttifakı (N-VA) bakanlarının istifalarını kabul etti.

Belçika Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Jan Jambon, Maliye Bakanı Johan Van Overtveld, Savunma Bakanı Sander Loones, Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken ve Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir'in istifalarının kabul edildiği bildirildi.

Belga Haber Ajansına göre, Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Maggie de Block Mülteci ve Göç Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı Alexander De Croo Maliye Bakanlığı, Devlet Bakanı Peter de Crem ise İçişleri Bakanlığı görevine getirilecek.

Haberde, Dışişleri Bakanı Didier Reynders'in aynı zamanda Savunma Bakanlığı görevini yürüteceği belirtildi.

Kürt kökenli Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir’in yerine kimin geçeceği ise belirtilmedi.

Belçika'da, Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı'nın yarattığı kriz nedeniyle milliyetçi Yeni Flaman İttifakı (N-VA) koalisyon hükümetinden çekildiğini açıklamıştı.

Aslen Dersimli olan ve 2 Mart 1980 Belçika’da dünyaya gelen Zuhal Demir, avukat diplomasına sahip ve milliyetçi Flaman partisi üyesi, 24 şubat 2017 tarihinden beride Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanıydı.

Zuhal Demir geçen yıl da Türkiye vatandaşlığından çıkma kararı almıştı.

bottom of page