ENKS, James Jeffrey’le neler görüştü?

Suriye Ulusal Kürt Konseyi’nden (ENKS) bir heyet, Antep’te ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’le görüştü.

K24’e konuşan ENKS Kobani Yerel Meclisi Başkanı Ali İbrahim, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’le Suriye krizinin çözümünü, Batı Kürdistan’daki (Rojava) sorunları özellikle Fırat’ın doğusuna yönelik tehditleri, Roj Peşmergeleri’nin Rojava’ya dönüşünü ve Afrin’de yaşanan hak ihllalerini görüştüklerini söyledi.

ENKS’nin Suriye ve özellikle Rojava'da sorunların çözümü için hazırladıkları projeleri Jeffrey’e vererek ABD’ye ulaştırmak istediklerini belirten Ali İbrahim, Kürtlerin haklarının anayasada garanti altına alınması gerektiğini belirttiklerini vurguladı.

ENKS’nin Suriye’de federal bir sisitemden yana olduğunu ABD’li heyetle paylaştıklarını belirten Ali İbrahim, “Bu federal sistemde Kürtlerin haklarının garanti altına alınması gerekiyor. Kürtlerin haklarının altı çizilmeli” dedi.

“ABD’nin bölge için projelerinin olduğunu düşünüyoruz” diyen İbrahim, “Amerika'nın bir Kürt projesi var. Biz de kendi görüşlerimizi onlara iletttik ki Kürtlerin de talepleri Amerika'nın o projesinde yer alsın” ifadelerini kullandı.

Görüşmede ABD’nin Kürt bölgelerinde kalmasına yönelik taleplerini de dile getirdiklerini belirten İbrahim, “ABD, Kürt bölgelerinden çekilirse insani felaketler yaşanır” dedi.

ABD’li heyete Roj Peşmergeleri'nin Rojava'ya geçmesi gerektiğini de aktardıklarını belirten ibrahim, “Roj Peşmergeleri, DAİş efsanesinin bitirilmesinde önemli bir rol üstlendi. Bunu söyledik. Rojava’da güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunacakalrını ve dönmeleri gerektiğini belirttik” şeklinde konuştu.

ENKS Kobani Yerel Meclisi Başkanı Ali İbrahim, Afrin’de yaşanan hak ihlallerini de ABD’li heyete aktardılarını sözlerine ekledi.

Türkiye - ABD Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu’nun üçüncü toplantısı için Türkiye’de bulunan James Jeffrey, Rojava’daki gözlem noktaları ile ilgili Türkiye’deki yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye'deki temaslarının ardından açıklamalarda bulunan Jeffrey, söz konusu gözlem noktalarının amacının “taciz ateşlerini caydırmak” olduğunu belirtmişti.