top of page

Kürdistan Hükümeti’nden eski ABD Başkanı için başsağlığı mesajı

Kürdistan Hükümeti Dış ilişkiler Ofisi Sorumlusu Felah Mustafa, eski ABD Başkanı George H. W. Bush'un hayatını kaybetmesi nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayımladı.

Kürdistan Hükümeti Dış ilişkiler Ofisi Sorumlusu Felah Mustafa, eski ABD Başkanı George H. W. Bush'un hayatını kaybetmesi nedeniyle Twitter hesabından bir başsağlığı mesajı yayımladı.

Felah Mustafa, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Eski Başkan George Herbert Walker Bush'un ölüm haberini üzüntüyle duydum. ABD ve tüm dünya büyük bir devlet adamı kaybetti. Tüm Bush ailesine ve onu seven herkese içten başsağlığı dileklerimi sunuyorum.”

Eski ABD Başkanı George H. W. Bush'un 94 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Ölüm haberini, eski başkanın kendisi gibi başkanlık görevini yapan oğlu George W. Bush duyurdu.

Oğlunun da ABD başkanı olması sebebiyle, “Baba Bush” olarak anılan George H. W. Bush, Nisan ayında eşi Barbara Bush'u kaybetmişti.

GEORGE H. W BUSH KİMDİR?

George Herbert Walker Bush, 12 Haziran 1924 tarihinde Milton Massachusetts'te doğdu. 1989-93 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 41’inci başkanı, 1981-89 yılları arasında da ABD'nin 43’üncü başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Bush, 2’nci Dünya Savaşı gazisi son ABD başkanıydı. Bush, ABD'nin 43’üncü başkanı George W. Bush'un da babasıydı.

Bush, Greenwich'te büyüdü. Andover'daki Phillips Akademisi'ni bitirdikten sonra Deniz Kuvvetleri Yedek Birlikleri'nde yedeksubay oldu. 2’nci Dünya Savaşı sırasında (1942-44) Büyük Okyanus'taki uçak gemilerinde torpido bombardıman pilotu olarak görev yaptı. Üstün Uçuş Nişanı'nı kazandı.

1988 başkanlık seçimlerinde neredeyse rakipsiz biçimde partisinin adayı oldu ve Demokrat Parti'nin adayı Massachusetts valisi Michael Dukakis karşısında halkın yüzde 54'ünün oyunu alarak seçimi kazandı.

K24

bottom of page