top of page

İdlib'de yüksek gerilim: Rusya vurdu

Suriye’nin Halep kentine İdlib’deki militanlar tarafından dün düzenlenen kimyasal saldırının ardından gerilim tırmanıyor. Rusya, Türkiye ile eylül ayında varılan ateşkes ve silahsız bölge anlaşmasından bu yana ilk kez İdlib’i savaş uçaklarıyla hedef aldı. Hava saldırısında, Halep’te kimyasal silah kullanan militanların öldürüldüğü belirtildi.

‘TÜRKİYE’YE HABER VERDİK’

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, hava saldırıları öncesinde, İdlib’deki ateşkeste silahlı isyancıların garantörü olaran Türkiye’ye haber verildi.

Bakanlık, militanların Halep’e düzenlenen klor saldırısında kullandıkları silahların istihbarat servisleri tarafından tespit edildiğini açıkladı.

‘KOŞULSUZ OLARAK KINANMALI’

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Halep’teki saldırıyı ‘Suriye’deki normalleşme sürecine zarar verme girişimi’ olarak niteleyip ‘tüm uluslararası toplum tarafından koşulsuz olarak kınanması gerektiği’ yönünde bir açıklama yaptı.

‘KİMYASAL SALDIRI İDLİB’DEN DÜZENLENDİ’

Rusya, hükümet kontrolündeki Halep’i dün hedef alan saldırıda klorin gazı kullanıldığını ve saldırının, İdlib’deki el Nusra kontrolündeki bölgeden düzenlendiğini açıklamıştı. Moskova, tampon bölge anlaşması uyarınca İdlib’deki muhaliflerin garantörü olan Türkiye ile de konuşmak istediğini duyurmuştu.

Suriye yönetimi ise konutların bulunduğu bölgeleri hedef alan saldırının ardından 100’ü aşkın kişinin hastaneye kaldırıldığını açıklamış, Birleşmiş Milletler’i ‘terörizmi destekleyen ve finanse eden ulus ve rejimlere karşı caydırıcı önlemler almaya’ çağırmıştı. (Dış Haberler)

bottom of page