top of page

Biz olmasak Almanca konuşuyordunuz

Macron geçen salı ‘gerçek bir Avrupa ordusu’ kurulmadan Avrupalıların kendilerini ‘Çin, Rusya ve hatta ABD’ye karşı’savunamayacaklarını söylemişti.

Trump ise Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yıl anması nedeniyle Fransa ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Macron’un önerisini ‘çok rencide edici’ bulduğunu ifade ederek, ‘Avrupa’nın önce kendi üzerine düşen payı NATO’ya ödemesi gerektiğini’dile getirmişti.

ABD başkanı, Paris ziyaretinden iki gün sonra bugün Twitter’dan paylaştığı mesajlarla yine Macron’u hedef aldı.

Trump ilk mesajında “Emmanuel Macron Avrupa’nın ABD, Çin ve Rusya’dan korunmak için için kendi ordusunu kurmasını öneriyor. Ama birinci ve ikinci dünya savaşlarında Almanya vardı. Peki bu Fransa açısından nasıl gelişmişti? ABD ordusu gelip yetişmeden önce Paris’te Almanca öğrenmeye başlıyorlardı. İstersen NATO için öde ya da ödeme” dedi.

Trump: Fransızlardan milliyetçisi yok

Trump bununla kalmayıp salvolarına devam ederek, Macron’un Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmasına da eleştirdi.

Macron söz konusu konuşmada “Yurtseverlik, milliyetçiliğin tam karşıtıdır, milliyetçilik de yurtseverliğe ihanettir” demişti. Trump ise Macron’un popülaritesinin yüzde 26, ülkedeki işsizliğin ise yüzde 10 olması nedeniyle sıkıntıda olduğunu ve Macron’un gündem değiştirmek için böylesi söylemlere başvurduğunu savundu. Trump sözlerinin devamında “Ayrıca Fransa’dan daha milliyetçi bir ülke yok, son derece gururlu insanlar ve bu konuda haklılar” dedi.

ABD başkanı ayrıca Macron’u işaret ettiği mesajında kendi seçim sloganına atıfta bulunarak (make America great again), “Fransa’yı yeniden harika yap” diye yazdı.

ABD başkanı son olarak kötü hava koşulları nedeniyle anma törenleri sırasında ABD’li askerlerin mezarlığına gidememesine de ‘açıklık’ getirdi. Trump’ın medyayı suçladığı mesajında şöyle dedi: “Fransa’daki ilk anma için görüş seviyesinin sıfır olması sebebiyle helikopter havalanamadı. Arabayla gitmeyi önerdim. Gizli servis ‘Hayır, havaalanına çok uzak ve Paris’te geniş çaplı kapanma yaşanabilir’ dedi. Bir sonraki gün gerçekleşecek konuşmada Amerikan mezarlığında yağmur yağıyordu. Yalan haber yapanlar çok az yağdığını söyledi.”

DİKEN

bottom of page