top of page

Şengal'in IŞİD'den kurtarılışının 3'üncü yıldönümü

Peşmerge Güçleri Komutanı Başkan Mesud Barzani komutasındaki Peşmerge Güçleri’nin , Şengal’i IŞİD'den kurtarmasının üzerinden 3 yıl geçti.

IŞİD örgütü tarafından işgal edilen Şengal, 13 Kasım 2015’te Peşmerge’nin düzenlediği, koalisyonun da hava desteği verdiği operasyonla kurtarılmasının üzerinden 3 yıl geçti.

BasNews’e konuşan PDK’nin Şengal Sorumlusu Qadir Qaçax, “Verilen tüm kurbanlara rağmen Şengal’in IŞİD teröristlerinden kurtarılması bizim için büyük onurdur. Başkan Barzani Ezdi halkına kentin kurtarılacağına dair verdiği sözü yerine getirdi” dedi

Başkan Barzani’nin Şengal Dağı’nda IŞİD’e karşı kazanılan zaferin müjdesini verdiğini hatırlatan PDK’li Qadir Qaçax “Ancak maalesef 16 Ekim ihaneti ile Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Bölgeler ile birlikte Şengal’de Haşdi Şabi güçlerince ikinci kez işgal edildi. PKK’de bölgeyi işgal etmiş durumda. Kürdistan Bölgesi hükümetinin Bağdat ile xaneqîn’den Şengal’e kadar olan Kürt bölgelerinin durumunun normalleşmesi için anlaşmaya varmasını, bölgenin meşru idaresine teslim edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

3 Ağustos 2014’te IŞİD tarafından işgal edilen Şengal, Başkan Barzani’nin komutasındaki Peşmerge Güçleri’nin 12 Kasım Perşembe günü uluslararası koalisyon güçlerinin savaş uçaklarının desteğiyle başlattığı operasyonla 13 kasım 2015’de kurtarılmıştı.

Başkan Barzani o gün Şengal Dağı’nda yaptığı basın açıklamasında, Şengal halkı ve Peşmerge’yi tebrik ederek “Şengal’in, kahraman Peşmergelerimizin eliyle IŞİD teröristlerinden kurtarılması, Kürdistan halkı için askeri ve siyasi açıdan tarihi ve büyük bir başarıdır. Bu başarı, bütün tarafalara, işgalcilerin ve zulmedenlerin, Kürdistan halkını ezmeye çalıştığı o günlerin artık geride kaldığını gösteriyor. Kürdistan halkı şimdi başı dik bir şekilde kendini savunuyor, düşmanı yeniyor ve insanlık değerlerini savunuyor” demişti.

3 Ağustos 2014’te Şengal’e giren IŞİD üyeleri bölgede binlerce Ezdi’yi katletmiş, toplu mezarlara gömmüş binlercesini de kaçırmıştı.

Katliamdan kaçan onbinler ise Şengal Dağı’na sığındı. Yaz sıcağı, açlık, susuzluk ve ardından başlayan salgın hastalıklar, çok sayıda ölümü daha beraberinde getirdi.

İşgalden 1 yıl sonra, 7 binden fazla Peşmerge, Başkomutan Mesud Barzani’nin doğrudan komutasında yürüttüğ operasyonla Şengal IŞİD’den kurtarılmıştı.

bottom of page