top of page

Liderler 1. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yılında birlikte yürüdü

Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yıl dönümü dünyanın çeşitli bölgelerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. 60'dan fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanları 1. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100 yılı sebebiyle Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daveti üzerine Paris'e gelenler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bulunuyor. Liderler Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yıl dönümü töreni için hep birlikte yağmur altında Zafer Takı’na yürüdü.

Devlet ve hükümet başkanları eşleri ile birlikte, Birinci Dünya Savaşı’nı sonlandıran Ateşkes Anlaşması’nın 100. yıl dönümü anma törenleri için Paris’teki Charles de Gaulle Meydanı'nın ortasında bulunan Zafer Takı’na (Arc De Triomphe) yürüdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte ön sırada yürüdü.

Liderler, Elysee Sarayı'nda Macron tarafından karşılandıktan sonra topluca törenin yapıldığı alana geldi ve Zafer Takı'nın altında oluşturulan tören tribünündeki yerlerini aldı.

Macron, törende yaptığı konuşmada, tam 100 yıl önce ateşkes anlaşmasının imzalandığını hatırlatarak savaş sırasında Avrupa'da 10 milyon kişinin hayatını kaybettiğini ve 6 milyon kişinin yaralandığını söyledi.

"Savaş sırasında 4 yıl boyunca Avrupa intihar etmeye teşebbüs etti." ifadelerini kullanan Macron, Fransa'nın hukukun ve özgürlüğün savaşçısı olduğunu dile getirdi.

İNTERNETHABER

bottom of page