Mısır'da IŞİD saldırısı: 7 ölü, 14 yaralı

IŞİD, Mısır’da İskenderiye Kıpti Ortodoks Kilisesi manastırına giden otobüse silahlı saldırı gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre 7 kişi hayatını kaybederken, 14 kişi ise yaralandı.

Minye Valisi Kasım Hüseyin, yerel basına yaptığı açıklamada, Minye’deki Anba Samuel Manastırı’nı ziyaret etmek üzere Suhac kentinden yola çıkan Hristiyanları taşıyan bir otobüse düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ

Euronews'ta yer alan habere göre Mısır Kilisesi Sözcüsü Bolis Halim, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Şehitler ve yaralıların olduğunu, kilisenin daha sonra konu ile ilgili açıklama yapacağını” söyledi. Saldırıyı IŞİD’in üstlendiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Nisan 2017’de, İskenderiye ve Tanta kentlerinde iki Kıpti kilisesini hedef alan IŞİD saldırılarında da en az 45 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

Hristiyanların yanı sıra, Müslümanlar da saldırıların hedefinde olduğu aktarılıyor. Kasım 2017’de Mısır’ın Sina Yarımadası’nda yer alan El Ariş kentinde bir camiyi hedef alan silahlı ve bombalı saldırıda 27’si çocuk 305 kişi yaşamını yitirmişti

HABERLER