top of page

Tehlike sınırda, hayalet gibi çıkıyorlar!

Güvenlik ve strateji uzmanları, DAİŞ’in son dönemlerde Irak’tan Suriye’ye ulaşan eylemlerinin arttığını belirterek, yeni bir tehlikenin kapıda olduğu uyarısında bulunuyor.

Güvenlik Uzmanı Fazıl Ebu Refif, “DAİŞ’in açık saldırıları görünür oldu. Özellikle Hemrin Sıradağları, Baduş Tepeleri ve Diyala ile Selahaddin vilayetlerinin farklı bölgeleri ve Şergat ilçesinde saldırılar arttı” diyor.

Radikal gruplarla ilgili çalışmalar konusunda uzman olan Hişam Haşimi ise, “Korku ve endişe Irak, Ürdün ve Suriye sınırında ortaya çıkmış durumda. Bu sınır tehdit oluşturuyor. Hayalet gibi ortaya çıkan DAİŞ mensupları faaliyetlerini genişletmiş durumda. Susturucu silah ve çeşitli bombalarla halk arasında korku yayıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Sınırdaki aşiretlere bağlı ailelerin birçoğunun aylar önce evlerini terk ettiğini belirten Haşimi, “Çoğu zaman köylerin dışında kalan çöl bölgelerinde nöbet tutuyorlar. Sınır serbest askeri bölge gibi, Iraklı güçler dışında birçok kesim ve göçle gelenler bile şiddeti sonlandırmanın çok zor olduğunu düşünüyor” diye ifade etti.

Irak’ın Suriye’yle olan sınırının 605 kilometre olduğunu ve Ninova’nın batısından Anbar’a kadar olan bölgenin sorunlarla dolu, etnik çekişmelerin yaşandığı bir zemini olduğunu belirten Haşimi, sınırdaki birçok köyün, yabancı silahlı grupların limanı haline geldiğine işaret etti.

Haşimi, “Birçoğu tekfirci radikallerden oluşan bu kişiler, 101 farklı ülkeden Irak’a gelmiş durumdalar. Suriye’de de 64 çeşitleri var ve bu ülkede eğitim merkezleri ve karargahlar kurmuşlar” diyor.

Haşimi devamla şunları söyledi:

“Söz konusu sınırda geçmişte Ebu Musab Zerkavi döneminde El Kaide’nin eylemleri vardı. Ondan sonra Ebu Hamza Muhacir, Rumane bölgesini üs haline getirdi. Onun ardından Ebubekir Bağdadi, Badiye’yi gizli başkentine dönüştürdü. Burası birçok radikal örgütün gizli üslerini barındırıyor. Geniş bir sınır bölgesidir ve zorlu doğa koşulları vardır. Ayrıca zengin kaynaklara da sahip. Bu yönüyle de radikal grupların dikkatini çekiyor.”

Fırat’ın kuzeyi ve güneyi ile Anbar çöllerinin olduğu gibi kaldığını belirten Haşimi, tehlikenin boyutlarının arttığını, özellikle Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), sınırdan çekilmesiyle DAİŞ’in bir kez daha Irak sınırına yığıldığını ve 268 kilometrelik sınır hattında tehdit oluşturduğunu kaydetti. (Kaynak: Şarku’l Ewsat)

bottom of page