top of page

PYD’nin böyle bir projesi yok

Suriye muhalefeti içinde yer alan Kürt siyasetçilerden Şelal Gedo, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, “ABD, Suriye'deki Kürt müttefikleri üzerinden Fırat'ın doğusundaki toprakları devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor” şeklindeki açıklamasının doğru olmadığını belirterek, “PYD’nin Kürt devleti kurma projesi yok” dedi.

Kdp.info’ya konuşan Şelal Gedo, Suriye anayasa taslağının 2019 yılının başlarında yazılmaya başlanacağını ancak taraflar arasında ciddi anlaşmazlıklar olduğunu belirtti.

Şelal Gedo, özellikle Birleşmiş Milletler (BM) ile Suriye rejimi arasında ciddi anlaşmazlıklar olduğunu vurgulayarak, “Her iki taraf da anayasayı hazırlayacak komitede kendi ağırlığının olmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

Gedo, büyük devletlerin henüz bir uzlaşıya varmadığına dikkat çekti.

Suriye muhalefeti olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la son görüşmelerine de değinen Delo, “Lavrov’un ‘ABD, Suriye'deki Kürt müttefikleri üzerinden Fırat'ın doğusundaki toprakları devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor’ şeklindeki açıklaması doğru değil, PYD’nin Kürt devleti kurma projesi yok. PYD, Suriye’nin birliğini korumak istiyor” şeklinde konuştu.

ABD ve PYD’ye bağlı Özerk Yönetim arasında herhangi bir siyasi ilişki olmadığını ifade eden çeken Şelal Delo, “ABD şimdiye kadar Özerk Yönetim ile bir siyasi ilişki kurmadı. Sadece askeri bir işbirliği var. PYD kendisinden isteneni yapıyor. ABD’nin Suriye’deki tek isteği DAİŞ’i temizlemek” dedi.

LAVROV’UN SÖZLERİ

Lavrov, ABD’nin Suriye’deki Kürt müttefikleri üzerinden Fırat’ın doğusundaki topraklarda bir devlet kurmak niyetinde olduğunu söylemişti.

Fransız medya kuruluşlarının sorularını yanıtlayan Lavrov, şunları kaydetmişti:

"İdlib'in Suriye'deki son sorunlu bölge olduğu konusundaki düşüncenize katılamayacağım. Fırat'ın doğusunda, kesinlikle kabul edilemeyecek şeylerin olup bittiği muazzam büyüklükte topraklar var. ABD bu toprakları Suriyeli müttefikleri, (Kürtler) üzerinden bir 'sözde' devlet kurmak amacıyla kullanmaya çalışıyor. Bu topraklarda, ABD kesinlikle yasal olmayan yollardan bir devlet kurmak ve kendi himayesindeki kişiler için normal yaşam şartları oluşturmak için her şeyi yapıyor.”

bottom of page