top of page

Araştırmacı yazar Ethem Xemgin hayatını kaybetti

Kürt tarihi ve İslam üzerine yaptığı araştırmalarıyla bilinen yazar Ethem Xemgin hayatını kaybetti.

Araştırmacı yazar Ethem Xemgin, Almanya’da yaşamını yitirdi.

Tedavi gördüğü Köln Üniversitesi Kliniği’nde bu sabah hayatını kaybeden Xemgin, uzun süredir ağır sağlık sorunları yaşıyordu.

Xemgin’in Mazda inancı, Zerdüşt öğretisi, Alevilik, İslam ve Kürtler hakkında çeşitli kitapları bulunuyor.

Xemgin Kimdir?

Ethem Xemgin, Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Harunuşağı köyünde 1947 yılında dünyaya gelmiştir.

İlkokulu köyünde, ortaokulu ise Antep’te okuduktan sonra ‘kan davası’ yüzünden ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eden Xemgin, liseyi ve hukuk fakültesini bitirdiği İstanbul’dan 1980 yılında Avrupa’ya gitmek zorunda kalmıştır.

Üç çocuk babası Xemgin’in kaleme aldığı kitaplar şu şekildedir:

  • “Kürdistan tarihi”

  • “Mazda İnancı ve Alevilik”

  • “İslamiyet ve Alevilik”

  • “Aleviliğin Kökenindeki Mazda İnancı ve Zerdüşt Öğretisi”

  • “Kürdistan’da Mitoloji ve Dini İnançlar”

Yazarın “Mazda İnancı ve Alevilik” adlı kitabının tanıtımından bir bölüm şöyle:

“Mazda dini inancının görüşleri ve kültürel değerleri, Alevi ve Bektaşi halk kesiminde İslamiyetin maskesi altında yaşamını sürdürmektedir. Devletin hedefinin, kendi hizmetinde kullanmak amacıyla köklerini ve inanç temelindeki kutsal değerlerini boşaltarak, devşirmek amacıyla şekillendirmek istediği Aleviliği işlemeye çalışıp, amaç ve işlevlerinde araç durumuna indirgemeye çalışması olduğu açık bir şekilde görülmektedir.

Aleviliğin tanrı ve insana yaklaşımı temelindeki felsefesinin coğrafyasında geçmişte büyük bir etkinliğe sahip olan Mazda inancı ve temeldeki Zerdüşt öğretisinden kaynaklandığı ortaya çıkmaktadır. Bu inancın ve Zerdüşt öğretisinin felsefesinde tanrı olan Mazda Kürtçenin Zaza şivesine göre ‘Maz’ biz, ‘da’ ise verdi, yani ‘bizi veren’ anlamındadır. Yine Kürtçenin Kurmanci şivesinde, Ezda, ‘Ez’ ben, ‘da’ verdi anlamındadır ve “beni verdi’ demektir. Bu öz ve anlam itibarı ile Aleviliğin tanrıya ve insana bakış felsefesine uygun olduğu hatta aynilik içinde olduğu açıktır.”

Gazete Karınca

bottom of page