top of page

Angela Merkel'den şok karar Almanya çalkalanıyor

Almanya’da Pazar günü Hessen eyaletinde yapılan seçimlerde Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ağır yenilgiye uğramış, aşırı sağcı AfD ise güç kazanmıştı.

AFP'nin son dakika haberine göre, bu gelişmelerin ardından Angela Merkel'in partisi CDU'nun aralık ayında yapılacak kongresinde parti liderliği için aday olmayacağı duyuruldu.

Reuters parti kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 2000 yılından bu yana liderlik koltuğunda oturan Merkel'in bırakma kararı aldığı belirtildi.

Merkel'in kararında Hesse seçimlerinde aldığı kötü sonuçların da etkili olduğu belirtiliyor.

Merkel yaklaşık 18 yıldır partinin liderliğini yapıyordu.

Eski Muhafazakar Parlamenter grup lideri Friedrich Merz'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin yeni lider adayı olabileceği söyleniyor.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ KONUŞTU

Almanya Hükümet Sözcüsü, Angela Merkel'in 2021 yılına kadar şansölyelik görevine devam edeceğini açıkladı.

MERKEL AÇIKLAMA YAPTI

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, partisinin Hesse'deki seçimlerde aldığı sonucun hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Merkel, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin federal seviyede bir seçim olmaması durumunda daha iyi sonuçlar alabileceğini, Bavyera ve Hesse'de düzenlenen seçimler ve hükümet anlaşmazlıkları sonrasında işleri benzer şekilde yürütemeyeceklerini, geçtiğimiz yıl düzenlenen federal seçimlerden bu yana yaşanan tüm olayların sorumluluğunu üstlendiğini ve hükümetin itibar kaybettiğini söyledi.

İNTERNETHABER

bottom of page