Şehit Sait Çürükkaya'nın anma töreni

Tüm Kürdistanlı yurtseverlerin davet edildiği anma toplantısı, 28 Kasım 2018 tarihinde saat 13:00 ile 18:00 arasında Markgrafenstr, 130, 47166 - Duisburg adresinde bulunan Sultan Düğün Salonu'nda düzenlenecek.

Sait Çürükkaya: "DAİŞ'in saldırıları sonrasında Almanya'da öylece durup uzaktan izlemeyi içime sindiremediğim için Kürdistan'a geldim"

Musul Operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin Başika bölgesinde IŞİD'ten aldığı bölgelerdeki mayınları temizlerken, 26 Ekim 2016, Çarşamba günü bir tünele gizlenen IŞİD teröristleri tarafından patlatılan mayın sonucu ağır yaralanan Sait Çürükkaya (Dr Süleyman) Almanya’da tedavi altında bulunduğu hastanede şehit düşmüştü.

Yaralandığı Çarşamba gününden itibaren Kurdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’deki Devlet Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Sait Çürükkaya, Almanya’dan gelen bir ambulans uçak ile 28 Ekim 2016 saat 14:30 sularında Almanya’ya nakledilmişti.

Almanya’daki Koblenz Askeri Hastanesi’nde acil olarak ameliyata alınan Sait Çürükkaya yaklaşık 7 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma çıkarılmıştı.

Ancak beyinde yaşanan ağır hasar nedeniyle yaşama tutunamayan Sait Çürükkaya'nın, 29 Ekim 2016 saat 16:00 sularında beyin ölümü gerçekleşmiş ve doktorlar ailesinin onayının ardından Çürükkaya'nın bedenini yaşama bağlı tutan solunum cihazlarını kapatmışlardı.

Bomba imha konusunda uzman olan Dr. Süleyman, Türkiye'deki Çukurova Üniversitesinde tıp eğitimini yarıda bırakıp PKK'ye katılmıştı. Daha sonra bir grup arkadaşıyla 2000 yılında PKK'den ayrılan Süleyman, Peşmerge'nin gönüllü güçlerine katılmış, bomba imha eğitimi vermenin yanı sıra Peşmerge saflarında savaşmıştı.

Nerina Azad