HAK-PAR, 'HDP’yle yapılabilecek olası bir ittifaka sıcak bakmadığını' duyurdu.

Mart 2019’da gerçekleşecek olan yerel seçimler için HDP Diyarbakır’da çalışmalarına başlarken ittifak görüşmeleri için bir yandan da Kürt siyasi partileriyle görüşmüştü. HDP’nin Kürt partileriyle ittifak görüşmeleri devam ederken HAK-PAR, 'HDP’yle yapılabilecek olası bir ittifaka sıcak bakmadığını' duyurdu.

Geçtiğimiz hafta HDP “Kendimizi de Kentimizi de Bizler Yöneteceğiz” başlığıyla Diyarbakır’da düzenlediği Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda Kürt partileriyle ittifak konusu öne çıktı. Çalıştayda konuşan parti yetkilileri ve eski milletvekilleri, HDP ile Kürt partileri arasında diyalogun gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. Çalıştayın ertesi günü, Türkiye’de Mart 2019’da yapılacak seçimlerle ilgili HDP’li yöneticiler ile çeşitli Kürt parti temsilcileri bir araya gelerek, 4 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. HAK-PAR ve HÜDA PAR ise yerel seçimlerle ilgili gerçekleşen toplantıya katılmadı.

“HDP ile müzakere yapmayacağız”

K24’e konuşan HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç, HDP’nin davetini geri çevirdiklerini belirterek, “HDP’nin bugüne ilişkin çözüm önerileri, siyaset tarzı ve politikaları bizim politikamızla uyuşmuyor. HDP’nin Kürt sorunuyla ilgili öne sürdüğü şeyleri doğru bulmuyoruz. Bu yüzden HDP’yle müzakere yapmayacağımızı söyledik ve davetlerini kabul etmedik” açıklaması yaptı.